Beneš Josef - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
MUDr. Josef Beneš
 
Dětství prožil v Lubné, jeho otec a strýc byli perzekuováni komunistickým režimem, protože odmítli vstoupit do JZD. Otec byl zavřený v Praze – Ruzyni, strýc v Plzni na Borech. Josef vystudoval SVVŠ Rakovník, kde také začal hrát bigbít se skupinou Šmidl Boys (1965-1967). Učil se hrát na klavír v rakovnické LŠU, ale nebavilo ho to a studium nedokončil. Dál se ve hře na klavír, kytaru a v harmonii vzdělával sám. Během středoškolského studia hrál na klavír souběžně s Orchestrem Josefa Fencla a s taneční skupinou Javorinka v Čisté.
Po maturitě se skupina Šmidl Boys přejmenovala na Repettens Group a působila střídavě v Lubné a na Křivoklátě. Od října 1967 začal Josef Beneš studovat medicínu na Lékařské fakultě Karlovy univerzity. Na jaře 1969 změnila skupina Repettens Group opět název na The Foolmen. Josef zakoupil klavifon a kromě sólové kytary hrál v některých skladbách na něj. Byly i písně, kdy oba nástroje střídal. Kapela měnila často své působiště podle toho, jak se jí podařilo sehnat zkušebnu – zkoušela v sušárně chmele v Lubné, v ODPM Rakovník, na MNV a ve škole na Křivoklátě a v Hotelu Roztoky. V srpnu 1970 musela skupina po jednom bouřlivém vystoupení v Hotelu Roztoky změnit název na The Rotters.
Na podzim roku 1970 byl Josef Beneš nečekaně propuštěn ze studií medicíny, údajně pro jeho postoje v letech 1968-1969. Byl povolán na vojnu, nejprve do Benešova, odkud byl po měsíci převelen do Písku k Armádnímu uměleckému souboru, kde hrál na kytaru, klávesy a aranžoval skladby. Po návratu z vojny udělal znovu přijímací pohovory na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Během šestiletého studia hrál hned s několika kapelami – s taneční skupinou VŠ Zemědělské hrál po celé Praze, např. v Hotelu International, v kavárně Savarin nebo na parnících při výletních plavbách po Vltavě. Byl členem kapely Jiřího Chaloupky v Kladně, a kromě toho působil jako varhaník v petrovické farnosti, kde hrával v kostelích při bohoslužbách, které celebroval farář Bořivoj Mošna.
V roce 1979 nastoupil lékařskou praxi na interně nemocnice v Žatci a v tomto městě založil ve stejném roce taneční skupinu JB Lekce, se kterou hraje na klávesy dodnes. V 80. letech vykonával funkci ředitele žatecké nemocnice, na kterou v roce 1990 rezignoval. Krátce pracoval jako obvodní lékař a v roce 1990 si zřídil v Žatci soukromou praxi. V současné době pracuje v rodinné společnosti praktických lékařů společně se synem MUDr. Pavlem Benešem. Jednu ordinaci mají i v Kněževsi u Rakovníka.
V roce 2008 založil s dalšími žateckými bigbíťáky skupinu Yentac, revival Deep Purple, Whitesnake a Black Sabbath. Kapela hraje doposud a Josef Beneš je jejím klávesistou.
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah