Beneš Mirko - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Mirko Beneš
(1959-2015)
  
Mirko Beneš, přezdívaný Varga, byl enfant terrible rakovnického bigbítu. Talentovaný hráč na klávesové nástroje prožil celý život jako bohém a jako bohém také zemřel. Vinou alkoholu a drog promarnil svůj nesporný talent.
První skupinou, ve které Mirko Beneš hrál, byl Omicron na křivoklátské základce (1974). Jako většina tehdejších kapel víc zkoušeli, než hráli. „Pokud si vzpomínám, vystoupili jsme ve třídě v hudebce, kde byl klavír, protože Mirko Beneš byl na něm závislý,“ vzpomíná bubeník Omicronu Miroslav Jirásek. „Když jsme odešli ze základky, podařilo se nám sehnat zkušebnu v n. p. Permon v Roztokách. Za Rudým koutkem byla místnost, kde jsme si směli nechávat aparaturu. Tam jsme se ještě asi rok každou sobotu dopoledne scházeli a zkoušeli jsme. I když jsme se snažili vypadat dobře, moc jsme toho ale tehdy ještě neuměli. Byla to spíš taková legrace než doopravdová muzika,“ směje se zpěvák Milan Franc. Když odboráři kapelu z Rudého koutku vyhodili, skončila.
Mirko Beneš se stal zakládajícím členem skupiny Meditace, která vznikla v roce 1975 v Městečku. Ale ani tady dlouho nepobyl. „V prádelně našeho domu v Městečku jsme narychlo nazkoušeli s klavíristou Mirko Benešem z Roztok několik songů a vyrazili na přehrávky. Kupodivu jsme je udělali, což nebylo u úplně nového bigbítu obvyklé. Potom teprve začalo perné období zkoušení nového repertoáru i formování sestavy kapely. Mirko Beneš poměrně záhy odešel, neboť neměl vlastní nástroj a nehodlal si ho pořídit,“ vzpomíná bubeník Meditace Vladimír Hasal.
Ještě v roce 1976 se Mirko mihl kladenskou Otylkou, ale ani tam dlouho nevydržel. Absence elektrofonických kláves byla limitující, stejně tak i Mirkova nespolehlivost.
Poslední rockovou skupinou, kterou Mirko Beneš prošel, byli v listopadu 1981 rakovničtí Bonpary. Objevili se v ní křivoklátští muzikanti Mojmír Konečný a Milan Franc spolu s rakovnickými Petrem Elznicem a Zdeňkem Kollárem. Poté, co se kapele nepodařilo sehnat baskytaristu a zřizovatele se na začátku roku 1982 rozešla. To byla poslední Mirkova muzikantská štace.
Mirko Beneš zemřel 11. října 2015 ve věku 56 let.
 
V sobotu 15. října 2022 byl uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu In Memoriam. Ocenění převzala jeho dcera Linda Lakiová.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah