Bonavenrura/Ventus - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Bonaventura / Ventus
(1977-1980, 1980-1981)
 

Ve druhé polovině 70. let 20. století se nehrál bigbít jenom v Rakovníku, ale také na venkově působilo několik kapel, které určitě stojí za připomenutí. Jednou z nich byla křivoklátská Bonaventura, která vznikla na přelomu let 1977-1978. První sestavu tvořili zpěváci Milan Franc a Jana Jirásková, sólový kytarista Miroslav Jirásek, doprovodný kytarista Václav Friebert, baskytarista Jaroslav Hokr a bubeník František Jirásek. Pod svá křídla vzala skupinu ZO SSM Křivoklát. V říjnu 1978 byl Miroslav Jirásek povolán k základní vojenské službě a sólové kytary se ujal Václav Friebert. Odešla i Mirkova sestra Jana, kterou nahradil zpěvák Mojmír Konečný. O zvuk a aparaturu se staral Ivo Malina. V tomto složení hrála Bonaventura až do konce roku 1979, kdy Franc a Jirásek narukovali na vojnu.
Valnou většinu repertoáru Bonaventury tvořily vlastní písničky. Jejich autorem byl především Václav Friebert. Z jeho „dílny“ vzešla i legendární skladba „První polibek“, která poté, kdy ji do svého repertoáru převzala skupina Brutus, doslova zlidověla. Hrály se i tehdejší hity skupin Kiss, Uriah Heep a podobné. Milan Franc, který ovládal maďarštinu, zpíval v originálu skladby některých maďarských kapel, jako byly Omega, Piramis nebo Lokomotiv GT.
Někdy na konci roku 1978 přinesl zpěvák Mojmír Konečný první desku Sex Pistols, a tak repertoár Bonaventury obohatily punkové skladby jako God Save The Queen, Anarchy In The U. K., Sonic Reducer a další. V letech 1978-1979 hrála Bonaventura poměrně často. Křivoklát, Pustověty, Lašovice, Hořovičky, Klub mládeže v Rakovníku – to byly její nejčastější štace.
Na přelomu let 1979 a 1980 zůstalo z původní Bonaventury už jenom torzo. Zpěvák Mojmír Konečný byl na odchodu, jediný, kdo zůstal, byl kytarista Václav Friebert. Přišli noví hudebníci – zpěvák Vladimír „Ben“ Dvořák, sólový kytarista Štěpán Albrecht, baskytarista Miroslav „Eda“ Mach a bubeník Jiří Procházka. Změnil se i repertoár, kapela se zhlédla v tehdy módním art-rocku. Proto se její členové rozhodli ke změně názvu. Z Bonaventury se stal Ventus. Vrcholem kapely bylo vystoupení na přehlídce Mladé rytmy v Tylově divadle v Rakovníku 27. 3. 1981. Skupina přestala hrát na podzim roku 1981. Jak konstatoval její zpěvák Vladimír „Ben“ Dvořák: „Začali jsme hrát zase úplně krátké písničky od Sex Pistols a Dead Kennedys. Náš vývoj šel od uměleckého bigbítu k jednoduchým věcem. Jak kapela skončila, to fakt nevím. Je docela možné, že se nikdy oficiálně nerozešla, jenom jsme nepřišli na zkoušku…“
V roce 2007 si připomněla Bonaventura 30. výročí svého založení koncertem v rakovnickém Kulturním centru. Nápad obnovit kapelu se zrodil v hlavě Václava Frieberta. Po různých peripetiích, kdy se ve zkušebně několikrát změnila sestava, se představila obnovená skupina 29. září 2007 ve složení Václav Friebert (kytara, zpěv), Miroslav „Eda“ Mach (baskytara) a Miroslav Jirásek (bicí). Zahrála osm písní ze svého původního repertoáru – Máme rádi tekutiny, Rapsodie in WC, Ramses II., Když nemáš na metro, Tuzexovej maniak, Vězeňský blues, Černý sklíčko a První polibek. Ohlas utvrdil Václava Frieberta v tom, že kapela může pokračovat dál. „Trošku jsme graficky pozměnili název skupiny na BonaWentuRa, aby se odlišila od té původní. Repertoár jsme doplnili několika novinkami, např. Nahej v trní, Velkej mejdan, Raper narkoman ad.,“ říká Václav Friebert. Vystoupili ještě dvakrát – 7. 12. 2007 v přísálí Tylova divadla na Bigbítovém večírku a 26. 4. 2008 v kulturním centru (už s novým bubeníkem Luďkem Prchalem). V dubnu 2008 ještě skupina natočila v Ústí nad Labem premiérové CD s názvem BonaWentuRa. Poté se opět odmlčela…
V roce 2021 se staly skupiny Bonaventura a Ventus členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byly slavnostně uvedeny v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah