Brutus - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Brutus
(1980-1982; 1989-doposud)
  
Poté, co se v únoru roku 1980 roznesla po Rakovníku zvěst, že se na skupinu Elektronik připravuje zátah s cílem zakázat její činnost, rozhodla se kapela k radikálnímu kroku – ze dne na den změnila svůj název na BRUTUS, aniž by se změnilo její personální obsazení.
Rozjezd „nové“ skupiny byl opravdu impozantní. První tancovačka Brutusu se uskutečnila 1. března 1980 v Lubné. Kromě osvědčených okresních štací (Rakovník, Rynholec, Panoší Újezd, Lubná, Jesenice, Pochvalov atd.) vyjížděl Brutus stále více za hranice Rakovnicka. Zhruba od dubna 1980 se začaly na štacích skupiny objevovat žluté plakáty s typickou postavou zakuklence s kytarou. Jejich autorem byl malíř, grafik a ilustrátor Jaroslav Žák.
V září 1980 došlo ve skupině k první personální změně. Z vojny se vrátil bubeník Vladimír Hasal, což přivítal jeho kolega Milan Lukeš, který krátce na to Brutus opustil.
Zájemců o produkci Brutusu se vyrojilo jako včel na májové květinky. Kapela zachovala věrnost osvědčeným okresním štacím a rozšířila je o další, např. Malinovou, Slabce a Čistou. O Brutus byl ale stále větší zájem i v jiných okresech. Vedle Podmokel, které se začaly stávat dobrým odrazovým můstkem na okres Plzeň – sever, vystoupila skupina v roce 1981 např. také ve Veltrusech, Kařezu, Újezdu u Hořovic, Záchlumí, Kladně (Klubko 55) a také v Praze na Vlachovce a Lysolajích, v klubu Vysoké školy zemědělské Praha – Suchdol. V březnu 1981 se Brutus zúčastnil v Tylově divadle v Rakovníku obnovené Hit-show, byť pod názvem Mladé rytmy.
Dne 23. 4. 1982 byla na skupinu odstartována v Kounově štvanice. Veřejná bezpečnost (jak se tehdy nazývala policie) po čtyřech písních produkci skupiny bezdůvodně ukončila a její účastníky rozehnala. O den později hrál Brutus ještě v Kařezu na Rokycansku. Jak se ukázalo, byl to nadlouho poslední kšeft. Dne 27. 8. 1982 byla kapele vystavena stopka.  

Personální obsazení kapely 1980-1982
Sáša Pleska (klávesy, zpěv), Milan Štelcl (zpěv), Jan „Čenda“ Monhart (zpěv), Stanislav „Jimmy“ Karlík (kytara), Milan Křížanovský (baskytara, zpěv), František Matějovský (flétna, saxofon, zpěv), Milan Lukeš (bicí) / od září 1980 Vladimír Hasal (bicí, zpěv), Pavel Koutecký (zvukař, technik), Miloš Vlk (člen technické sekce), Jarko Zajíček (člen technické sekce), Jiří Stehlík (řidič).

Činnost pod názvem BRUTUS obnovila skupina 24. 7. 1989. Do té doby účinkovala pod jménem KYKLOP. Triumfální návrat do Rakovníka přišel 26. 1. 1990, kdy Brutus zahrál v nabité Sportovní hale. Comeback skupiny Brutus byl opravdu impozantní. Křivka zájmu o její produkce začala prudce stoupat a trvá prakticky dodnes. S rostoucím počtem kšeftů se samozřejmě značně rozšířilo i teritorium působnosti skupiny. Akční rádius Brutusu je obdivuhodný. Zahrnuje 53 českých a moravských okresů. A také zahraniční štace, zejména v SRN. Skupina natáčí alba, DVD, vystupuje v rozhlase a televizi a objevila se i v několika celovečerních filmech (Indiánské léto, Dvě nevěsty a jedna svatba). Dnes patří k nejvyhledávanějším tancovačkovým kapelám české bigbítové scény. Ročně absolvuje 80-100 produkcí. Obdivuhodné.

Během více než 30 let po obnovení prošla skupinou celá řada muzikantů a zpěváků. Připomeňme si některé z nich: Sáša Pleska (klávesy, zpěv), Vladimír Hasal (bicí, zpěv), Milan Křížanovský (baskytara, zpěv), Jan „Čenda“ Monhart (zpěv), Jan Bitman (baskytara), Michal Cerman (zpěv), Pavel Fišar (bicí), Václav Košař (kytara), Jozef Kupčík (zpěv, kytara), Tomáš Liška (baskytara), Luděk Maulis (kytara, zpěv), Zbyněk Maulis (baskytara, zpěv), Jan Nový (saxofon), Jan Porubčan (kytara), Jan Prokop (zpěv), Zbyněk Šlajchrt (saxofon), Václav Trlica (kytara), Milan Zimmermann (zpěv, kytara, harmonika) a další.

V sobotu 10. září 2022 byla skupina Brutus uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah