Fiala Karel - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Karel Fiala
 

 
 
Po absolvování základní devítileté školy vystudoval Karel Fiala Střední ekonomickou školu v Rakovníku. Vojnu si odkroutil na krušovické „Prachárně“. Poté pracoval sedm let na finančním odboru Okresního národního výboru v Rakovníku. Že nebyl žádný fluktuant dokazuje fakt, že následujících 40 let byl věrný České pojišťovně. Začínal v ní jako ekonom a končil jako ředitel. Zaměstnaný tam byl až do odchodu do penze.
 
V mládí se Karel Fiala proslavil jako bubeník několika rakovnických bigbítových skupin. Tou prví byli v roce 1968 The Small Madman s kamarády Jardou Pěnkavou a Mílou Černohorským. Všichni bydleli v domě Na Sekyře, který stojí proti Tylovu divadlu. Z nesmělých začátků ve sklepních prostorách „povýšili“ do Rudého koutku Okresního stavebního podniku. Tam vykrystalizovala sestava, která byla schopná zahrát u příležitosti oslav MDŽ a sem tam i o přestávce produkce Mandragory v Dělnickém domě. Po dalších personálních změnách se skupina přejmenovala na The Preachers. Stejně jako u The Small Madman v ní hrál Karel na bicí. Základnou The Preachers bylo hospoda Na Zátiší. Brzy se kapela vyšvihla do první rakovnické bigbítové ligy. Hrávala na Čajích v Dělnickém domě, zajížděla i do Šanova a Chrášťan. Zúčastnila se několika bigbítových přehlídek ve městě. Vrcholem její činnosti bylo vystoupení na 3. Hit show v Tylově divadle v březnu roku 1970. Na podzim roku 1971 se The Preachers rozpadli.
 
Koncem 60. let se Karel Fiala „motal“ kolem vznikající skupiny Inferi (později přejmenované na Moucha´s detective agency), víceméně zde ale podporoval svého kamaráda Jardu Pěnkavu.
 
Bigbít hrál Karel i po rozpadu The Preachers. Narukoval ke 2. strážní rotě č. 1898 v Krušovicích, na tzv. Prachárnu. Spolu s Honzou Janotou (kytara, zpěv) a Zdeňkem Bernardem (kytara, baskytara) tam založili skupinu FiBeJa. „Zdeněk Bernard byl Kladeňák a hrál na kytaru a baskytaru. Honza Janota už tenkrát komponoval svoje písničky, tak jsme je samozřejmě zařazovali do repertoáru. Kromě bigbítové klasiky jsme tedy měli poměrně dost vlastních skladeb. Ob týden jsme v létě 1972 a 1973 hráli Čaje na venkovním parketu restaurace Lebeda v Lužné – Nádraží. Pamatuji si, že se na ně sjížděli naši kamarádi z Rakovníka,“ zavzpomínal na časy vojenského bigbítu Karel Fiala.“
 
Na „stará kolena“ si našel bohulibého koníčka. Začal zvěčňovat události a zajímavá místa města Rakovníka a posléze i regionu. Fotí je a točí. Pod zkratkou RaKaFi jich je plný internet. Jednou budou cenným dokumentem naší doby.
 
V roce 2020 se stal Karel Fiala členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah