Franc Milan - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Milan Franc
(*1959)
  
Milan Franc patřil k výrazným rockovým zpěvákům 70. a 80. let 20. století. Stál u mikrofonu skupin Omicron, Bonaventura, Bonpary a všech tří inkarnací K.O. Lekce. Chvíli koketoval i se slavným Brutusem.
Narodil se na svatého Valentýna roku 1959. Základní školu vychodil v Křivoklátě. Po ní se učil strojním zámečníkem pro n. p. Permon v učňovském středisku v Rakovníku. Posléze ještě studoval večerní průmyslovku. Dva roky vojny si „odkroutil“ na Slovensku v Topolčanech. Po vojně se vrátil do roztockého Permonu. Nejprve pracoval na montáži a od roku 1985 dělal technika na opravy sbíjecích kladiv. Ve fabrice byl až do roku 1992. Poté pracoval u stavební firmy Ivana Dolejše v Praze, pak u Tomáše Vitlera a Karla Breníka v Křivoklátě. V roce 1998 založil rodinnou stavební firmu, kde pracuje doposud.
K muzice se dostal někdy v 8. třídě. Se spolužáky Mirko Benešem a Miroslavem Jiráskem založili na křivoklátské devítiletce skupinu Omicron, se kterou vystupovali na školních akcích. Asi rok hráli ještě po ukončení devítiletky. Na přelomu let 1977 a 1978 byl přizván jako zpěvák do skupiny Bonaventura, která vznikla při ZO SSM Křivoklát. Tam uplatnil svou znalost maďarštiny a zpíval skladby tehdy špičkových skupin našich jižních sousedů, jako byly Omega, Neoton Family, Piramis, Lokomotiv GH ad. Jeho působení v Bonaventuře utnul na jaře 1979 nástup na vojnu. Na vojně nezpíval, hrál tam jen fotbal.
Když se vrátil do civilu, Bonaventura už neexistovala. Od Sáši Plesky dostal pozvánku do Brutusu. Po několika zkouškách a pěti, šesti kšeftech ale vážně onemocněla Milanova matka, a tak na členství v legendární kapele rezignoval. Po smrti matky zkoušel ještě na podzim roku 1981 s Mojmírem Konečným, Petrem Elznicem, Mirko Benešem a Zdeňkem Kollárem vzkřísit rakovnickou skupinu Bonpary. Marně. Kapela se rozpadla, aniž by odehrála jediný koncert.
V roce 1982 založil Milan Franc spolu s baskytaristou Jaroslavem Hokrem a bubeníkem Jiřím „Copanem“ Svobodou rockovou skupinu, kterou pojmenovali Kolekce JH. Po několika personálních změnách se kapela přejmenovala nejprve na Kolekce a roku 1985 na K.O. Lekce. Začala hrát speed-metal a patřila k nejtvrdším rakovnickým skupinám. S K.O. Lekcí procestovali prakticky celé střední Čechy. Tak hráli až do roku 1989, kdy přerušili činnost. Pauza trvá prakticky až dodnes. Po skupině se zachovala nahrávka pořízená na koncertu v Hořovicích v roce 1988.
 
V sobotu 15. října 2022 byl Milan Franc uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah