Friebert Václav - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Václav Friebert
  
Kytarista, zpěvák, hudební skladatel a textař Václav Friebert je rodákem z Křivoklátu. Absolvoval zdejší základní devítiletou školu, poté se vyučil karosářem v Mladé Boleslavi, kde také vystudoval Střední průmyslovou školu. Po vojně zůstal ve službách armády jako délesloužící praporčík. Po návratu do civilu pracoval jako údržbář v Ústavu sociální péče Leontýn. Po sametové revoluci 10 podnikal ve svém oboru, potom pracoval jako auto lakýrník v Autostopu. Posléze byl vedoucím dopravy Městského úřadu Rakovník a před odchodem do invalidního důchodu údržbářem v Domově seniorů na Zátiší.
Hudební životopis Václava Frieberta je rozmanitý. První bigbítovou skupinou, v níž působil, byl křivoklátský Omicron, který po odchodu jeho členů ze ZDŠ pozměnil sestavu a zkoušel v roztockém Permonu. V roce 1978 založil s několika členy Omicronu skupinu Bonaventura, která se v roce 1981 transformovala do art-rockové kapely Ventus. Během svého působení u útvaru 1035 v Rakovníku hrál na kytaru s tamní skupinou Renonc. V první polovině 80. let 20. století byl členem tehdy populárních rakovnických kapel Kufr a Kolekce JH. S Kufrem natočil čtyři skladby ve studiu Budíkov Martina Kratochvíla.
V první polovině 90. let se Václav Friebert objevuje hned v několika rockových skupinách: Nero, Nový rock, Belladonna, obnovený Kufr a Heartbeat. U příležitosti 30. výročí založení skupiny Bonaventura křísí tuto skupinu pod mírně pozměněným názvem BonaWentura. S ní absolvuje několik úspěšných koncertů a natáčí mini-album obsahující šest písní, k nimž přidává i dvě (Bylinkovej čaj, Houmlesák), které nahrál sám.
Na začátku třetího milénia hraje Václav v reinkarnované kapele bluesmana Pepy Šilera Film Blues Band. Podílí se i na albu Upatlaná, které skupina vydala v roce 2001.
Další kroky vedou Václava do známé pražské punk-rockové skupiny Zikkurat a poté do Rock Revival Bandu, který obnovil po dvouleté pauze činnost po úmrtí klávesáka Petra Řepíka.
V současné době hraje Václav na kytaru a cajon s kapelou Michala Pavlíka Barokní andílci. S ní natočil album Sváteční. Kromě toho je kontrabasistou a zpěvákem Křivoklátských hudců.
Václav Friebert je autorem písničky První polibek, která díky tomu, že ji zařadila skupina Brutus do svého repertoáru a nahrála na CD, doslova zlidověla.
V pátek 15. října 2021 byl Václav Friebert uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah