Gróf Ladislav - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Ladislav Gróf
  
Ladislav Gróf se narodil v Rakovníku, kde také docházel na 3. Základní školu. Oba jeho rodiče pocházeli z Gabčíkova na jižním Slovensku, takže už od dětství mluvil dobře maďarsky. To se mu později hodilo při jeho bigbítové kariéře.
Po absolvování devítiletky se vyučil u Okresního průmyslového podniku Rakovník zedníkem. Toto řemeslo dělal prakticky celý aktivní život. Dvaadvacet let pracoval v Šamotce. Díky tomu byl jenom pět měsíců na vojně. Po sametové revoluci, v únoru 1992, si pořídil živnostenský list a živil se jako osoba samostatně výdělečně činná. Pracoval nejen v Česku, ale i v Německu, kde se zdokonalil v profesi obkladače. V současné době je již v důchodu.
Jako dítě se učil hrát na housle a na tento nástroj hrál později krátce v Rakovníku country. Jeho parketou byl ale bigbít. Od příbuzných z Dunajské Stredy vozil do Rakovníka desky maďarských kapel (Omega, Neoton, Lokomotiv GT ad.), které tehdy patřily k evropské špičce. V létě roku 1976 byl Láďa Gróf přizván do tehdy se rodící skupiny Lucifer, s kterou zpíval až do jejího rozpadu v březnu 1978. Byl prvním zpěvákem na Rakovnicku, který zde začal zpívat maďarsky.
V roce 1983 patřil k zakládajícím členům skupiny Nový rock, kde se opět setkal s bývalými spoluhráči z Lucifera – Miroslavem Kejlou, Ladislavem Černým a Jiřím Jiráskem. Dá se říct, že první sestava Nového rocku byl vlastně Lucifer s novým bubeníkem. Z kapely odešel v prosinci roku 1985, kdy v ní došlo k personálním změnám. Důraz na vlastní pop-rockově laděný repertoár Láďovi neseděl, a tak se rozhodl odejít. To byla jeho poslední hudební štace, od té doby už nikde jinde nezpíval.
V pátek 15. října 2021 byl Ladislav Gróf uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah