Havelka František - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
František Havelka
(† 24. 8. 2020)
 
František Havelka se narodil v Hluboši u Příbrami, kde žil s matkou a sestrou u příbuzných. Do základní školy ale už začal chodit v Rakovníku. Po jejím absolvování se vyučil strojním zámečníkem v TOS Rakovník. Nejprve pracoval ve Stadionce, poté jako letecký mechanik na rakovnickém letišti, a nakonec na Raku III, kde obsluhoval vzduchotechniku. Zákeřná nemoc ho poslala do předčasného důchodu už v 60 letech. Dlouho jí statečně vzdoroval, poté, kdy přestal chodit, dožil v Domově seniorů v Podbořanech.
Hudební kariéru zahájil František společně se svým mladším bratrem Zdeňkem koncem 60. let minulého století. Hudební geny zdědil po svém otci, který byl výborným muzikantem. V éře The Shadows a The Beatles se František naučil sám hrát na kytaru a v říjnu 1969 utvořili s bratrem, Milanem Tyburcem a Václavem Matějkou rhythm and bluesovou skupinu Pipe, Mick and Two Havelux. Ta se stala na začátku roku 1970 základem pro novou skupinu The Pride of Ladies Bedrooms záhy přejmenovanou na The Scream. Ta patřila na začátku 70. let 20. století k absolutní rakovnické bigbítové špičce. V listopadu 1972 se musela přejmenovat na Bakaláři. To už v ní ale František Havelka nehrál, „přestoupil“ do jiné rakovnické skupiny – Mouchovy detektivní kanceláře. Po jejím administrativním zákazu odešel František spolu s bratrem Zdeňkem do tanečního orchestru n. p. Autobrzdy, který se posléze přejmenoval na Kampanus. V něm hráli bratři Havelkové až do jara 1991, kdy sestavili menší, šestičlenný Universal Band. Po jeho rozpadu už pověsil František definitivně kytaru na hřebík.
Zdravotní problémy ho sužovaly mnoho let, statečně se s nimi pral, leč marně. V pondělí 24. srpna 2020, krátce po svých čtyřiasedmdesátých narozeninách, zemřel.
V roce 2020 se stal František Havelka In Memoriam členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah