Hejda František - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
František Hejda
  
František Hejda se narodil v Rakovníku. Po vychození základní školy se učil dva roky těžařem – dřevařem v Lesnickém odborném učilišti Písky u Křivoklátu a potom absolvoval dvouletou lesnickou mistrovskou školu ve Šluknově. V letech 1976-1994 pracoval jako těžař a dřevař u Lesního závodu Lužná, v letech 1994-1995 jako řidič a údržbář u špeditérské firmy CID a od září 1995 začal soukromě podnikat – měl obchod s pracovními oděvy.
Hudební vzdělání získal František Hejda v Lidové škole umění v Rakovníku, kde studoval šest a půl roku hru na housle. Podobně jako hodně jeho vrstevníků propadl ve 2. polovině 60. let minulého století bigbítu. První skupinou, ve které se s basovou kytarou objevil, byli v roce 1969 The Small Madman, kteří se záhy přejmenovali na The Preachers. Ve své době patřili k okresní špičce. Vrcholem bylo jejich vystoupení na 3. Hit-show v Tylově divadle v březnu roku 1970.
Na podzim 1971 dostal František Hejda „lano“ od Mandragory, kde měl zacelit místo po sólovém kytaristovi Michalu Pleskovi spolu s varhaníkem Josefem Fenclem. To se podařilo jen částečně, a tak po příchodu Stanislava Jimmyho Karlíka přešel František k doprovodné kytaře. Po zákazu Mandragory v roce 1973 „proklouzl“ k nově zrozenému Elektroniku, kde hrál na doprovodnou kytaru ještě rok.
Po odchodu z Elektroniku hrál krátce na doprovodnou kytaru v Meditaci (1976), potom hostoval v několika rakovnických tanečních orchestrech a dva roky hrál na basovou kytaru s tanečním orchestrem Melodie. V letech 1988-1990 působil jako doprovodný kytarista v Šilerově Film Blues Bandu. V roce 1993 obnovila kapela činnost a František v ní zaujal post basového kytaristy, kde ho později nahradil Petr Bradáč.
V letech 1997-2009 působil jako baskytarista v kapele Rock Revival Band. V roce 2021 oslovili Františka členové rakovnické skupiny QR Band, kde alternuje baskytaru se Zdeňkem Havelkou.
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah