Hejduk Miloš - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Miloš Hejduk
(† 12. 11. 1995)
 
Miloš Hejduk je rakovnickým rodákem. Po dokončení základní školy studoval na Střední všeobecně vzdělávací škole v Rakovníku, kde roku 1963 složil maturitní zkoušku. Poté byl přijat na ČVUT v Praze, kde ale studium nedokončil. Nastoupil do RKZ jako technik.
Odmala měl rád hudbu. Učil se hrát na klavír, posléze si přidal klarinet a saxofon. Prošel několika tanečními orchestry (např. Luxor, Melodie), v některých jen hostoval.
K rozvoji rakovnického bigbítu přispěl Miloš Hejduk zásadním způsobem. Díky němu se nejlepší rakovnická skupina 60. let Mandragora nerozpadla dřív, než vůbec pořádně začala. „Jako dar z nebes nám připadala zkušebna, kterou jsme zřídili ve Vysoké bráně. Náš kamarád a občasný host na saxofon Miloš Hejduk měl totiž od Vysoké brány klíče. Byl členem radioklubu, který měl v nejhořejší místnosti nad ochozem své zařízení. Pro nás byla přímo ideální místnost v prvním patře. Byla prázdná, měla tři zásuvky a dala se zamykat. Od okolního světa ji oddělovaly dvoumetrové zdi,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů Mandragory Václav Matějka. Zisk stálé zkušebny byl pro Mandragoru klíčový…
Na II. Hit-show v listopadu 1969 byl Miloš součástí šestičlenné kapely, která doprovázela zpěvačku Evu Olmerovou. Představil se i na III. Hit-show v březnu 1970, kde spolu s trumpetistou Petrem Konopáskem, kytaristou Michalem Pleskou, baskytaristou Vlastíkem Benešem a bubeníkem Liborem Launem vytvořili příležitostné sdružení Jazz Stars, které naservírovalo publiku 15minutovou improvizaci skladeb fenomenálního trumpetisty Dizzy Gillespiho a svým projevem zcela strhlo zaplněný sál.
Na přelomu 60. a 70. let působil Miloš Hejduk v Luxor Beatu. Odtud spolu s Jiřím Röllem odešel v září roku 1971 do skupiny Moucha´s detective agency. „Miloš Hejduk v kapele ale dlouho nepobyl. Hrál na alt-saxofon, který se k repertoáru M.D.A. moc nehodil, a s pianem byl problém. Ne všude byly klavíry a elektrické piano Miloš neměl. Navíc inklinoval k free-jazzu, který tenkrát letěl. John Coltrane a jemu podobní, to byly Milošovy vzory,“ vysvětluje Jiří Röll Milošův brzký odchod ze skupiny.
Labutí bigbítovou písní Miloše Hejduka byl pokus o vzkříšení The New Undertakers na jaře roku 1973. Skupina se po třech měsících zkoušení rozešla, aniž by jedinkrát vystoupila.
„Po narození dvou dcer se plně věnoval rodině. Sám si postavil chalupu, kde to miloval a hudbě se věnoval jen pro radost. K hudbě vedl i své dcery. Po dvaceti letech hezkého manželství onemocněl Miloš zákeřnou nemocí, které podlehl. V listopadu 1995 odešel do muzikantského nebe,“ vzpomíná jeho manželka Ivana.
V pátek 15. října 2021 byl Miloš Hejduk uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
 
 
 
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah