Jantar - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jantar
(1962-1964)
  
I když občas zazněly rock and rollové písně při Čajích (tehdejší název tanečních zábav určených mládeži), které během odpoledne zahrálo kombo tanečního orchestru Merkur, první opravdová bigbítová skupina ve městě vznikla na přelomu let 1962 a 1963 a jmenovala se Jantar. Jejím „duchovním“ otcem byl student Střední zemědělské školy v Rakovníku Vladimír Matyásko (podle některých pamětníků i Matjásko). Bigbítoví nadšenci nejprve zkoušeli v parku v altánku a později v n. p. TOS Rakovník.
Kromě Matyáska, který hrál na sólovou kytaru a zpíval, skupinu dále tvořili Jindřich Průcha (rytmická kytara), Josef „Olaf“ Kachlík (basová kytara, zpěv), Jaroslav Dolanský (klávesy), Jiří Bureš (saxofon), Zdeněk Steidl (bicí) a později i Zdeněk Řenč (rytmická kytara), Jiří „Krtek“ Kratina (rytmická kytara), Vladimír Skoupý (bicí) a konferenciérka Ivana Kofleflová.
Devadesát procent repertoáru tvořily instrumentální skladby zejména od The Shadows. Pár kousků bylo i od The Beatles a něco klasického amerického rock and rollu. V dubnu 1963 podstoupila skupina první kvalifikační zkoušky. Ani ty jí však neotevřely cestu do světa „velké pop music“. Situace se trochu zlepšila v roce 1964, kdy skupina zkoušela a hrála v TOSu a pravidelně účinkovala při Hrátkách mládeže v Domě osvěty. Jantar neměl zpočátku svého zřizovatele, později se jím stal ZV ROH n. p. TOS.
Konec kapely nastal v roce 1964, kdy se lídr Matyásko přesunul do Prahy. Historický význam Jantaru tkví v tom, že ohlas jeho vystoupení mezi rakovnickou mládeží (na rozdíl od oficiálních míst) podnítil další bigbítové nadšence k zakládání nových skupin ve městě.
V říjnu 2019 byl Jantar uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu u příležitosti jejího prvního výročního koncertu. (Více v rubrice Z historie rakovnického bigbítu)
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah