Křížanovský Milan - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Milan Křížanovský
(* 1956)
 
Rakovnický rodák Milan Křížanovský neměl profesní život právě jednoduchý. Kvůli politickému „škraloupu“ rodičů nebyl přijat na střední školu, a tak se šel učit do TOSu elektrikářem. Po roce byl přijat na elektroprůmyslovku – obor slaboproud do Kutné Hory, ale na začátku druhého ročníku byl na příkaz ministerstva školství ze školy vyhozen. Prý se na ni dostal neprávem. Šel se tedy učit do Prahy na Smíchov mechanikem kancelářských strojů. Pak deset let pracoval v podniku Kancelářské stroje. Během zaměstnání vystudoval Milan večerně Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Praze. Dvanáct let potom pracoval jako elektromechanik na Metru u dopravního podniku. V roce 1994 začal s kamarádem podnikat v oboru elektro. „Dělali jsme pro německou firmu a docela se nám dařilo. Když přišel kolega s tím, že z rodinných důvodů už tuhle práci dělat nemůže, nabídl mi německý šéf, abych šel pracovat k němu do pražské kanceláře. Tam jsem byl, s malým výpadkem, až do konce roku 2020. Od Nového roku 2021 jsem odešel do penze,“ popisuje Milan Křížanovský.
Hudební začátky absolvoval v LŠU v Rakovníku, kde se šest let učil hrát na piano. Koncem devítiletky se sám naučil hrát na kytaru. V té době začal koketovat s bigbítovými kapelami.
Jako první byli v roce 1970 Hair, o rok později Hádes. S nimi odehrál svůj první veřejný koncert o Silvestra 1971 v Lubenci s orchestrem pana Milfaita z Lounska a s vypůjčeným baskytaristou.
Hádes se rozpadli v roce 1972 a Milan „dostal lano“ od nově vzniklé skupiny Aspirant, kde hrál na sólovou kytaru. S ní vystupovali pravidelně na veřejnosti. V září 1973, kdy několik členů Aspirantu bylo povoláno na vojnu a kapela se rozpadla, založili zbývající hudebníci skupinu Victoria. Tady začal Milan hrát na basovou kytaru. Když Victoria v dubnu 1974 ukončila činnost, zaskakoval Milan u tanečních orchestrů (Rakonka, Olympia).
V roce 1976 odešel na vojnu a po návratu se porozhlížel, kde by mohl hrát. V Rakovníku ale bylo bigbítových kapel jako onoho pověstného šafránu. Normalizace udělala své. Pomocná ruka přišla z neočekávaného místa. Někdy na začátku roku 1979 kontaktoval Milana Vlastík Beneš ze skupiny Elektronik s tím, že by rád skončil a jestli by nešel hrát místo něj. Milan souhlasil, a tak se stal členem legendární kapely.
S Elektronikem a následně s Brutusem zažil všechny jeho peripetie. Zákaz na Rakovnicku, exodus na Prahu – východ, přejmenování na Kyklop, navrácení názvu Brutus, nahrávání desek a nevídanou porevoluční expanzi do celých Čech. V kapele, která se stala ikonou českých tancovaček, hrál až do září 1996. Pak kvůli práci skončil. Myslel si, že definitivně.
Navzdory svému předsevzetí se ale k Brutusu v roce 2006 vrátil. Hraje v něm dodnes a na postu baskytaristy alternuje s Janem Bitmanem. „Navzájem se domlouváme, kdo kam pojede hrát. Teď už je to lepší, protože jsem v penzi a mám víc času. Budu jezdit, dokud mi bude sloužit zdraví. Už mně ani nevadí pozdní příjezdy, protože se můžu druhý den pořádně prospat,“ tvrdí Milan.
 
V sobotu 10. září 2022 byl Milan Křížanovský uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah