Kejla Miroslav - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Miroslav Kejla
(* 1958)
  
Talentovaný kytarista a hudební skladatel Miroslav Kejla se narodil v Rakovníku. Po absolvování devítiletky se šel učit elektrikářem do Kladna, kam ho vyslala rakovnická Šamotka. Když se přiblížila vojna, odešel do Prahy do ČKD Kompresory s představou, že vzhledem ke svému zaměstnání bude „sloužit vlasti“ jen pět měsíců. Vojenští páni však rozhodli jinak – Míra byl odvelen do Karlových Varů, Dvorů II, kde strávil celé dva roky.
Po návratu z vojny se vrátil do Šamotky. Po „politickém průšvihu“ ho ale z továrny vyhodili, a tak šel pracovat na důl Rako. Fáral, dělal na předku střelmistra. Na šachtě je prakticky dodnes – chodí tam na vrátnici.
Hudební začátky získával v LŠU v Rakovníku, kde se učil hrát na klarinet. Protože ho to ale nebavilo, po roce toho nechal. Ve čtrnácti letech se začal učit sám na kytaru. Nejdřív podle akordových značek, které byly otiskovány v časopisu Sedmička. Pak objevil kytarovou školu Jiřího Jirmala, která ho chytla. Byla to klasická kytara. V 16 letech „dostal lano“ od Adolfa Vachtla, aby šel hrát kytaru do jeho kapely Admirál. V roce 1976 přestoupil do nově vznikající skupiny Lucifer. V ní působil až do jara 1978, kdy dostal povolávací rozkaz. Stejně tak i jeho spoluhráč Ladislav Černý. To byl konec Lucifera.
V Karlových Varech se potkal s Miroslavem Jiráskem a poté i s Jindřichem Sinkulem. Založili kapelu Satelit, se kterou dokonce vyhráli Armádní soutěž umělecké tvořivosti. Kromě toho hráli i v countryové skupině.
Po návratu do Rakovníka pokračoval Miroslav Kejla s Jiráskem a Sinkulem v kapele Eminence posléze přejmenované na Kufr. To bylo v roce 1981. Po rozkolu v této skupině založil spolu s Láďou Černým Nový rock, který hrál tvrdší muziku. Koncem roku 1985 přešel do speed-metalové K.O. Lekce. S ní hrál několikrát na Rockovém maratonu v Rakovníku a v Kutné Hoře se zúčastnili Rockfestu. S K.O. Lekcí prožíval Míra Kejla pohodové muzikantské období. V roce 1989 se K.O. Lekce rozpadla. Už od roku 1988 alternoval ve folk-rockové skupině Profous, ovšem na baskytaru.
V 90. letech 20. století si zahrál ještě ve dvou kapelách. První se jmenovala Lazareth (1990-1991) a tvořili ji víceméně hudebníci z bývalého Nového rocku. Další byla Agnes (květen-srpen 1993). Protože v porevoluční době bylo kšeftů jako šafránu, začal Míra Kejla chodit na záskoky s tanečními orchestry (Rakonka, Melodie, Olympia Josefa Hejdy, Rytmus Jaroslava Typolta, Orion, Desta Vroutky, Senior Band, Ideal Band ad.). Prý to byla muzikantská škola k nezaplacení. V první polovině druhé dekády 21. století se také načas objevil v zajímavé funkové formaci Stanislava Brabce TakyFanky.
Kromě toho vyučoval hře na kytaru (m. j. i Ondru Lukeše, Milana Kopernického, Pavla Marka ad.) a skládal písně pro svoji potěchu. Navázal tak na úspěšnou bigbítovou skladatelskou etapu, kdy napsal mnoho songů pro Lucifera, Nový rock a K.O. Lekci.
 
V sobotu 15. října 2022 byl Miroslav Kejla uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah