Konopásek Petr - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Petr Konopásek
(† 25. 4. 1977)
 
Petr Konopásek se narodil v Praze. S rodiči bydlel v Praze 6, kde také v letech 1947-1955 vychodil Základní osmiletou školu. Poté studoval jedenáctiletku (předchůdkyně Střední všeobecně vzdělávací školy a gymnázia), také v Praze 6. Středoškolské studium zakončil v roce 1958 maturitní zkouškou. Jako talentovaný hudebník – trumpetista pokračoval v letech 1959-1963 ve studiu na konzervatoři v Ostravě, kde v roce 1963 složil další maturitu. Do Rakovníka se dostal v roce 1966 a 1. dubna toho roku nastoupil do zdejší Lidové školy umění jako učitel. V letech 1970-1972 si zvýšil kvalifikaci získáním absolutoria na ostravské konzervatoři. V LŠU Rakovník pracoval až do své tragické smrti 25. 4. 1977, kdy podlehl zraněním způsobenými při dopravní nehodě v Praze.
Ihned po svém příchodu do Rakovníka se zapojil do hudebního dění ve městě. Stal se trumpetistou a aranžérem TO Merkur, odkud na konci 60. let 20. století přešel do moderněji znějícího orchestru Luxor, který razil tehdejší progresivní hudební trendy. Po Sašovi Pleskovi převzal jeho vedení. Na II. Hit-show v listopadu 1969 byl součástí šestičlenné kapely, která doprovázela zpěvačku Evu Olmerovou. Představil se i na III. Hit-show v březnu 1970, kde spolu se saxofonistou Milošem Hejdukem, kytaristou Michalem Pleskou, baskytaristou Vlastíkem Benešem a bubeníkem Liborem Launem vytvořili příležitostné sdružení Jazz Stars, které naservírovalo publiku 15minutovou improvizaci skladeb fenomenálního trumpetisty Dizzy Gillespiho a svým projevem zcela strhlo zaplněný sál. Byl to v podstatě první jazz-rockový „výboj“ rakovnických hudebníků.
Bigbítoví muzikanti si nesmírně cení pomoc Petra Konopáska v souvislosti s tzv. přehrávkami. Kdo měl zájem, mohl přijít do Domu osvěty, kde jim Petr dal „nalejvárnu“ z oblasti hudební teorie. Mnozí z nich dodnes říkají, že nebýt této Petrovy nezištné pomoci, asi by u teoretických zkoušek neuspěli.
V pátek 15. října 2021 byl Petr Konopásek uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
 
 
 
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah