Košťál Zdeněk - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Zdeněk Košťál
 
Zdeněk Košťál je prvním bigbítovým zvukařem na Rakovnicku. V roce 1968 zasedl k mixážnímu pultu tehdy bezkonkurenčně nejlepší skupiny okresu Mandragory. Zdeněk dokonce patří mezi první tři „oficiálně registrované“ zvukaře českého bigbítu.
Po základní škole se vyučil televizním opravářem v Kutné Hoře a díky tomu se dostal k bigbítu. Od roku 1966 pracoval jako mechanik v televizní opravně Okresního průmyslového podniku v Rakovníku a sousedovi Vlastíkovi Benešovi čas od času opravil nějaký ten porouchaný zesilovač. Když začal hrát Vlastík v roce 1968 s Mandragorou na baskytaru, byl Zdeněk angažován do této kapely jako zvukař. Faktem je, že Mandragora mívala na přelomu 60. a 70. let na okresní poměry velmi dobrou aparaturu. Její sestavení byla „práce“ zvukaře, tedy Zdeňka Košťála.
V roce 1971 vystřídal Zdeňka u Mandragory bývalý zvukař The Preachers Pavel Koutecký a Zdeněk odešel zvučit taneční orchestr Melodie a její bigbítovou odnož The Undertakers. Melodii zvučil sedmnáct let, pak jezdil s Orchestrem Františka Šitty a lánským Echem 85.
Později jezdil tři roky jako pomocný zvukař s Brutusem, ale zápřah 164 koncertů ročně už byl na něj moc.
Na závěr si připomeňme Zdeňkovu profesní kariéru. V roce 1972 odešel od OPP do TOS Rakovník a posléze, kvůli bytu, do Stadionky. Tady pracoval v elektrodílně dvaatřicet let. Po odchodu na penzi si sem tam přivydělával drobným podnikáním.
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah