Kovář Jiří - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jiří Kovář
 
Jesenický rodák vychodil ZDŠ v Jesenici. Poté se vyučil strojním zámečníkem v TOS Rakovník. Dvouletou vojenskou službu absolvoval v Janovicích nad Úhlavou. Velkou část svého aktivního života pracoval v podniku PIKAZ Jesenice jako frézař a technolog. V roce 1993 se vrhnul na podnikání (provozoval např. pronajaté čerpací stanice pohonných hmot ad.). Posléze se stal zaměstnancem společnosti Kovovýroba Svoboda Hořovičky, kde byl až do odchodu do invalidního důchodu v roce 2018. Velkým koníčkem Jiřího Kováře je včelařina. V současné době zastává funkci předsedy Českého svazu včelařů, z. s., ZO Jesenice.
Částečné hudební vzdělání získal na Lidové konzervatoři v Praze, kde studoval zpěv. Studium bohužel přerušil povolávací rozkaz a nástup na vojnu. Jinak je samoukem na kytaru.
Během svého života působil ve dvou špičkových bigbítových kapelách. V roce 1978 se stal spoluzakladatelem skupiny Kamelot, která působila pod Jednotným kulturním zařízením Jesenice. Hrál v ní na doprovodnou kytaru a zpíval. Po příchodu Jana „Mumíka“ Porubčana v roce 1980 se stal sólovým zpěvákem. V dubnu 1981 své působení u Kamelotu Jiří Kovář přerušil a odešel „kroutit“ vojnu. Na jaře 1983 se do kapely vrátil a byl u toho, když v červnu téhož roku dostala u přehrávek nejvyšší možné hodnocení – III. kvalifikační třídu.
V červnu 1984 dostal Jiří Kovář spolu s bubeníkem Josefem Hejdou „lano“ od rakovnické skupiny Meditace. A protože Jan Porubčan v té době odešel k Brutusu, Kamelot po více než pěti letech existence skončil. Jiří Kovář působil u Meditace jako druhý zpěvák vedle Sama Tučka. Po listopadu 1989 aktivita skupiny slábla, a když sem tam přeci jen zahrála, u mikrofonu stál jen Sam Tuček a Jiří Kovář už v ní nefiguroval.   
V pátek 15. října 2021 byl uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah