Kraus Kamil - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Kamil Kraus

Kamil Kraus pochází z Kouřimi. Vystudoval „peďák“ – obor český jazyk a dějepis a na Rakovnicko se dostal na tzv. „umístěnku“ v roce 1966, kdy začal učit na ZDŠ v Jesenici. V této obci (to ještě nebyla Jesenice městem) strávil dlouhých 50 let.
Za kulturou jezdil Kamil hlavně do Rakovníka. Brzy se stal součástí jeho kulturního a společenského dění. O mladého pohotového moderátora byl velký zájem. A tak začal Kamil úročit to, co se naučil za dob svých studií, kdy působil v divadélku, které vedl jeho učitel, známý hudební skladatel Jindřich Brabec. V souboru svého dalšího profesora, spisovatele Stanislava Rudolfa, recitoval a také už moderoval. Tyto zkušenosti pak Kamil „oprášil“ v Rakovníku. Doslova po hlavě skočil do okresního showbyznysu konce šedesátých let. Chvíli zpíval a hrál na kytaru s několika místními kapelami, z nichž asi nejznámější byl Luxor Jožky Fencla. Také se motal kolem kluků z Mandragory, což tenkrát byly velké hvězdy a idoly mládeže. Začal psát scénáře ke kulturním pořadům a mnohé z nich sám uváděl.
Mezi nejznámější osobnosti okresu „katapultovala“ Kamila Krause jeho účast v dnes již legendárních hudebních přehlídkách Hit-show. Konaly se jednou za rok v Tylově divadle a vystoupily v nich všechny „prvoligové“ okresní bigbítové kapely a občas nějaký atraktivní host. Nesoutěžilo se, ale účast v Hit-show byla záležitost nesmírně prestižní. Každý se snažil ukázat to nejlepší, co v něm bylo. A Kamil Kraus stál na pódiu s mikrofonem v ruce a vše propojoval slovem a rozhovory s jednotlivými účinkujícími.
Za vrchol svého kulturního působení na Rakovnicku považuje Kamil Kraus pořad nazvaný Sto pět minut zábavy, který dělal několik let v tehdejším Klubu mládeže v dnešních Čermákových sadech. Dělal něco, čemu se dnes říká one-man show.
Z Rakovnicka odešel Kamil Kraus po listopadu 1989. Působil ve škole v přírodě u Žihle a později se stal ředitelem ZŠ v Kryrech, kde také bydlí. Roku 2011 odešel na zasloužený odpočinek.
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah