Kufr - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Kufr
(1981-1983; 1993-1994)
 
Ještě na vojně v Karlových Varech se bubeník Miroslav Jirásek, kytarista Miroslav Kejla a zpěvák Jindřich Sinkule dohodli, že po návratu do civilu založí v Rakovníku bigbítovou skupinu. Stalo se v březnu 1981 a pojmenovali ji Eminence. Skupinu tvořili Jindřich Sinkule (zpěv, doprovodná kytara), Jana Štefanová (zpěv), Miroslav Kejla (sólová kytara), Jaroslav Hokr (baskytara), Jiří „Mrazík“ Jirásek (klávesy) a Miroslav Jirásek (bicí, zpěv). Skupina se představila 27. března 1981 v Tylově divadle v Rakovníku na nesoutěžní přehlídce bigbítových kapel nazvané Mladé rytmy 1981. I když to nebylo vystoupení nijak přesvědčivé, bylo jasné, že kapela v sobě skrývá zajímavý muzikantský potenciál, což se záhy ukázalo. Jelikož soudruzi z odboru kultury ONV shledali název Eminence příliš „procírkevní“, změnili ho muzikanti na Kufr. Zároveň došlo k několika personálním změnám. Odešli Jaroslav Hokr a Jiří „Mrazík“ Jirásek, přišli baskytarista Ladislav Černý a klávesistka Eva Laitnerová. Zřizovatelem skupiny se stala VI. MO SSM Rakovník.
Na jaře roku 1982 došlo v kapele k rozkolu. Odešli Miroslav Kejla, Ladislav Černý a Jindra Sinkule byl vyhozen, protože prý zpíval falešně. „Po několika koncertech mě Míra Jirásek z kapely vyhodil kvůli tomu, že zpívám falešně, což jsem musel uznat, že byla pravda. Jednou mi pustili naši nahrávku. Míra povídá: „Zpíváš falešně, my nemůžeme mít zpěváka, který zpívá falešně. Byla to nahrávka z koncertu, tenkrát nebyly žádné odposlechy…“  
Řady Kufru doplnil kytarista a zpěvák Václav Friebert. Eva Laitnerová, která se provdala za Míru Jiráska, nahrazovala na klávesách i basovou kytaru. „Někdy v první polovině roku 1983 jsme jeli natáčet do studia Martina Kratochvíla do Budíkova v Mnichovicích na Praze-západ. Já, Eva, Jana a Venca Friebert. Všichni jsme zpívali, Venca Friebert měl krásnou fistuli a zpíval ty nejvyšší hlasy. Udělali jsme tam pět nebo šest písniček, třeba Bar, kam chodíš hrát, Dům č. 18, Forman, Nemám zdání, Havárie…,“ vzpomíná Míra Jirásek. Několik dní po nahrávání u Martina Kratochvíla se Kufr rozpadl.
Kapela se reinkarnovala v roce 1993 v sestavě Luděk Mourek (zpěv), Václav Friebert (kytara, zpěv), Robert Beckl (baskytara), Jiří „Mrazík“ Jirásek (klávesy) a Miroslav Jirásek (bicí, zpěv). Neměla však dlouhé trvání. V březnu 1994 Míra Jirásek odešel a zbytek skupiny se transformoval na Heartbeat.
 
V sobotu 15. října 2022 byl Kufr uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah