Kyklop - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Kyklop
(1982-1989)
  
Poté, co rakovničtí ideologové zastavili 27. srpna 1982 skupině Brutus činnost (pod likvidačním dokumentem byl podepsán vedoucí odboru kultury ONV Rakovník Josef Lippert), bylo jasné, že pokud chce kapela dál hrát, musí změnit své působiště i název. Díky šikovnosti kapelníka Vládi Hasala se podařilo na podzim roku 1982 přesvědčit
OKS a odbor kultury ONV Praha-východ, aby skupinu zaregistrovali jako soubor lidových hudebníků. V kapse měli doporučení, které jim vystavil nový zřizovatel – ZO ROH Severočeských keramických závodů Most n. p., závod 2 Vyšehořovice. „Přehrávky jsme dělali 1. listopadu 1982 v Praze na Chmelnici ještě pod názvem Brutus,“ vzpomíná Vláďa Hasal. „Protože však rakovnická Causa Brutus začala být i na okrese Praha-východ dost profláklá, nechali jsme napsat „papíry“ na nové jméno KYKLOP,“ dodává kapelník. Přechodem na Prahu-východ přišla skupina o kytaristu (a bývalého kapelníka) Stanislava „Jimmyho“ Karlíka, který zůstal v Rakovníku. Nahradil ho Jan „Mumík“ Porubčan, bývalý kytarista jesenické skupiny Kamelot. Později se přidal i další zpěvák Michal Cerman z pražské kapely Helius.
Kyklopu se podařilo „rozjet“ činnost, vystupovala, kde se dalo. I když ani v této etapě se jí nevyhnuly potíže a krátkodobé zákazy (nejdelší v roce 1986), zejména kvůli (neschváleným) textům písní a „závadové“ mládeži, která na jejich tancovačky chodila. V 80. letech (1984 a 1985) podnikla kapela i zahraniční zájezdy do Jeny a Weimaru v Německé demokratické republice, kde zaznamenala velký úspěch. V červnu 1986 se zúčastnila historicky prvního Rockfestu v Paláci kultury v Praze. Od července do konce roku 1986 dostala skupina půlroční zákaz. Ten byl zrušen 1. ledna 1987. To už začaly „tát ledy“ a Kyklop se postupně zapsal do povědomí posluchačů jako „král tancovaček“. Naposled hrála skupina pod názvem Kyklop 18. 11. 1989 ve Svéradicích na Klatovsku. Je pravda, že od 24. 7. 1989 měla už schválený staronový název BRUTUS. Krátce před sametovou revolucí už pod ním zase vystupovala.
  
Skupinu KYKLOP tvořili:
Sáša Pleska (klávesy, zpěv, průvodní slovo), Milan Štelcl (zpěv), Jan „Čenda“ Monhart (zpěv), Stanislav „Jimmy“ Karlík (kytara), Milan Křížanovský (baskytara, zpěv), František Matějovský (flétna, saxofon, zpěv), Stanislav Brabec (trombon), Vladimír Hasal (bicí, zpěv).
* 1. 1. 1983 vystřídal Karlíka Jan „Mumík“ Porubčan (kytara)
* 20. 1. 1985 přišel zpěvák Martin Vrablík
* 1. 4. 1986 odešli Stanislav Brabec a Martin Vrablík
* v červnu 1988 přišel zpěvák Michal Cerman
* v červenci 1989 přišel saxofonista Petr Průcha
* v září 1989 odešel zpěvák Milan Štelcl
Technická sekce: Pavel Koutecký (zvukař), Luboš Cajthaml a Miloš Vlk (bedňáci/propagace/suvenýry/ochranka) a Jiří Stehlík (řidič). K tomu ještě několik kamarádů, kteří byli ochotni vždy přiložit ruku k dílu, když to bylo potřeba (např. Martin Rajchl, Jarko Zajíček ad.).
 
V sobotu 10. září 2022 byla skupina Kyklop uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah