Luxor / Beat - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Luxor (Beat)
(1969-1971)
  
Luxor (Beat) byl rakovnický orchestr, který začal na koci 60. let 20. století hrát nový styl – černošský soul a rhythm and blues. Jednalo se v podstatě o zúženou sestavu TO Luxor, který vznikl z Orchestru Josefa Fencla založeného v roce 1958.
Na konci roku 1967 cítili zejména mladší členové kapely, že bude nezbytně nutná obměna repertoáru, protože překotný vývoj muziky na konci 60. let si žádal mnohem větší progres, než na jaký byly rakovnické tanečňáky zvyklé. Kytarista a zpěvák Ivan Beneš prosadil změnu názvu kapely. Z dlouhého Orchestru Josefa Fencla se stal krátký a úderný Luxor.  
Ke slovu se začali čím dál tím víc dostávat mladší hudebníci, zejména klavírista a aranžér Sáša Pleska. Bylo hlavně jeho zásluhou, že kapela začala pomalu ale jistě vyplouvat z vod středního proudu pop-music do tehdy moderního a v našich končinách nepříliš hraného černošského rhythm and blues a soulu, který za Velkou louží interpretovali Aretha Franklin, Diana Ross & The Supremes, Otis Redding, James Brown, Wilson Pickett, Sam & Dave, Percy Sledge a další. Protože někteří starší hudebníci včetně kapelníka Fencla nebyli z tohoto vývoje příliš nadšení, bylo jasné, že dříve či později dojde k zásadnímu řezu. S Josefem Fenclem odehrál Luxor ještě premiérovou lednovou Hit-show (1969). Krátce na to krize v kapele vyvrcholila a Josef Fencl z kapely odešel. Novým kapelníkem se stal Sáša Pleska, který psal aranžmá a byl v podstatě uměleckým šéfem. Odchod Josefa Fencla neznamenal zánik Luxoru, ale jeho posun do další (bohužel poslední) fáze. S odchodem Josefa Fencla došlo i k zásadním změnám v obsazení kapely, protože několik starších muzikantů odešlo s ním. Naopak z Merkuru přišel výborný aranžér a trumpetista Petr Konopásek a saxofonisté Miloš Hejduk a Jiří „Blizna“ Bureš. V prosinci 1969 byl z kapely vyhozen nespolehlivý kytarista a zpěvák Ivan Beneš.
Poslední fáze orchestru je jakoby zahalená mlhou. Nikdo z oslovených pamětníků si nevzpomíná, jak dlouho Luxor ještě existoval. S největší pravděpodobností do podzimu roku 1971. Alespoň všechny indicie tomu nasvědčují. Na čem se všichni shodují, je to, že v několika posledních měsících orchestr už víceméně živořil. Her rapidně ubývalo a jednotliví členové měli další hudební projekty, které je evidentně bavily víc než přežívání v potápějícím se Luxoru. Po vyhazovu Ivana Beneše hrál Luxor (Beat) v sestavě: Anna Vápeníková, Bohunka Pochmanová, Jiří Röll a Zdeněk Steidl (zpěv), Sáša Pleska (klávesy), Zdeněk Havelka (kytara), Miroslav Novotný (baskytara), Miroslav Veverka (bicí), Petr Konopásek (trubka), Miloš Hejduk (alt saxofon), Jiří Bureš (baryton saxofon), Pavel Blažek (tenor saxofon) a Bořek Čech (trubka). Někdy na podzim roku 1970 přivedl Bořek Čech, který sloužil v rakovnických kasárnách jako voják z povolání, trombonistu Hugo Leitnera. V Luxoru se mihla i zpěvačka Vlasta Stančíková, ale nepobyla tam dlouho.
V dubnu 1970 vystoupil Luxor na 3. Hit-show v Tylově divadle. V roce 1971 krize vrcholila a bylo jasné, že se blíží definitivní konec. „Pamatuji si, že poslední dvě hry už nestály za nic. Nemělo cenu to prodlužovat,“ vzpomíná kytarista Zdeněk Havelka. „Ono to neskončilo tak, že bychom si řekli: a zítra končíme. Vlastně to nějak tak samo vysublimovalo do ztracena,“ potvrzuje zpěvák Jiří Röll.
V roce 2020 se stal Luxor (Beat) členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah