Mandragora - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Mandragora
(1966-1973)
  
Nejlepší rakovnická bigbítová skupina 60. let vznikla v prosinci 1966 poté, kdy z kapely Smolaři odešli čtyři její členové. Prvotní sestavu tvořili Zdeněk Havelka (sólová kytara), Milan Tyburec (baskytara, zpěv), Jindřich Průcha (doprovodná kytara) a Václav Matějka (bicí, zpěv). Tato sestava, orientovaná na rhythm and blues, vydržela do října 1967, kdy Tyburec s Havelkou narukovali na vojnu a Průcha se odstěhoval na Slovensko.
Druhá tvář kapely se začala formovat téměř okamžitě. Řady Mandragory doplnili Ivan Mikšovic (sólová kytara), Vlastimil Beneš (basová kytara), Vladimír Lankaš (doprovodná kytara), Miloslav Černý (foukací harmonika) a zpěváci Zdeněk Steidl, Jiří Röll a Libor Laun. Posledně jmenovaný usedl v roce 1968 za bicí místo Václava Matějky, který ze skupiny odešel. Ve zmíněném roce došlo i k dalším změnám: místo Lankaše se doprovodné kytary ujal Miloslav Černý, Mikšovice vyměnil Michal Pleska, který začal repertoár skupiny směrovat k mersey-soundu. To byla konečná pro „kantilénové“ zpěváky Jiřího Rölla a posléze i Zdeňka Steidla. Post sólového zpěváka zaujal Milan Horník. V roce 1969 odešel z kapely i Miloslav Černý, který založil vlastní The Undertakers.
V sestavě Horník, Pleska, Beneš a Laun hrála Mandragora až do roku 1971, kdy se Michal Pleska rozhodl pro profesionální dráhu. Místo něj byli do skupiny angažováni František Hejda (kytara) a Josef Fencl (varhany, zpěv) z konkurenčních The Preachers.
K dalším změnám došlo v roce 1972, kdy Mandragora angažovala sólového kytaristu Stanislava „Jimmyho“ Karlíka (z Moucha´s detective agency) a František Hejda přešel k rytmické kytaře a perkusím.
Soumrak skupiny nastal v dubnu 1973, kdy Okresní kulturní středisko v Rakovníku z příkazu Odboru kultury ONV (potažmo ideologického oddělení OV KSČ) odebralo Mandragoře povolení k veřejnému vystupování, neboť (podle názoru tehdejších mocipánů) měla negativní vliv na mládež. Po pěti letech a čtyřech měsících úspěšného působení v rakovnických luzích a hájích byla Mandragora smetena byrokratickým nařízením z povrchu zemského. Ne však nadlouho. Krátce na to se na scéně objevila skupina Elektronik, de facto přejmenovaná Mandragora.
V říjnu 2019 byla Mandragora uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu u příležitosti jejího prvního výročního koncertu. (Více v rubrice Z historie rakovnického bigbítu)
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah