Matějovský František - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
František Matějovský
(1955)
  
Tenorsaxofonista, flétnista, zpěvák a textař František Matějovský se narodil v roce 1955 v Rakovníku. Po vychození základní devítileté školy se nejprve rok učil v Lesnickém odborném učilišti Píska u Křivoklátu. Potom absolvoval Střední zemědělskou technickou školu v Rakovníku. Po návratu z vojny vystudoval agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze – Suchdole a získal titul zemědělského inženýra. V letech 1983 až 1992 pracoval jako chmelař v JZD Mír Pavlíkov. Roku 1992 se stal regionálním zástupcem firmy Monsanto Europe SA, která prodává herbicidy. V současné době soukromě podniká.
Činnost aktivního muzikanta zahájil František Matějovský v roce 1974, kdy asi měsíc zkoušel s novostrašeckou skupinou Modré hvězdy. V roce 1975 nastoupil k Elektroniku a zažil všechny peripetie této kapely, včetně změn názvů na Brutus, Kyklop a zase Brutus. V této skupině zůstal de facto až do roku 1992 a další tři roky s ní koncertoval jako host. Jako host si příležitostně zahraje s Brutusem i v současné době. Podílel se i na natáčení prvních alb Brutusu. Je autorem textů k písním Dala mu najevo a Sexuální šrot a spoluautorem (se Sášou Pleskou) textů k písním Bílým autem dovnitř, Čerstvá krev, Deme na to, Indickej čaj, Líbej mě líbej, Plakej, jestli chceš, Tunel a Ty to děláš správně.
V prosinci 1993 založil spolu s kytaristou, zpěvákem a hráčem na foukací harmoniku Milanem Zimmermannem folkové sdružení Hradní Duo, se kterým koncertovali při Adventech na hradě Křivoklátě i při dalších kulturních akcích. S touto kapelou, která se později rozrostla o další hudebníky, se podílel na natáčení jejích prvních šesti alb – Muzikanti, to sú chlapci (1996), Vánoční písně a koledy (1997), Podobnice (1998), Dobrý časy (2001), Decennium (2003) a To nejlepčí? (2004).
 
V sobotu 10. září 2022 byl František Matějovský uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah