Matyásko Vladimír - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Vladimír Matyásko - Člen Dvorany slávy rakovnického bigbítu s číslem 1 je postavou tak trochu tajemnou. O jeho životě a hudební kariéře se toho ví velmi málo. Dokonce ani nevíme, jak se správně jmenoval. Některé prameny uvádějí jeho jméno jako Vladimír Matyásko, jiné zase Vladimír Matjásko nebo dokonce Ladislav Matjásko. Je také možné, že si své ukrajinské jméno tročku „počeštil“.
Do Rakovníka se s rodiči přistěhoval ve druhé polovině 50. let 20. století z Užhorodu. Měl bratra Jiřího a sestry Dášu a Trudu. Bydleli na Bezděkově, pod nynější restaurací. V letech 1959-1963 studoval na Střední zemědělské škole v Rakovníku. Jeho velkým kamarádem byl Josef „Olaf“ Kachlík, se kterým hrávali na kytary v parčíku na Bezděkově za obdivného přihlížení místních slečen a mládenců.
Na přelomu let 1962 a 1963 spolu založili v Rakovníku historicky první bigbítovou skupinu s názvem Jantar (někdy je uváděna také jako Jantar 63). Vladimír v ní hrál na sólovou kytaru a zpíval, Olaf na basovou kytaru. Devadesát procent repertoáru tvořily instrumentální skladby zejména od The Shadows. Pár kousků bylo i od The Beatles a něco klasického amerického rock and rollu. V dubnu 1963 podstoupila skupina první kvalifikační zkoušky. Ty jí však cestu do světa „velké pop music“ neotevřely. Situace se trochu zlepšila v roce 1964, kdy si Jantar vzal pod svá křídla ZV ROH n. p. TOS Rakovník a poskytl jí zkušebnu. Od té doby kapela pravidelně účinkovala při Hrátkách mládeže v Domě osvěty.
Kdy se kapela rozpadla, není přesně známo, ale s největší pravděpodobností to bylo ve druhé polovině roku 1964. Od té doby, jako kdyby se po Vladimíru Matyáskovi slehla zem…
Na jeho jméno jsme náhodou narazili v říjnovém čísle časopisu Klubu Olympik z roku 1967 v souvislosti s novou pražskou skupinou The Syrinx. V půlstránkovém rozhovoru s Hynkem Žalčíkem odpovídá její kapelník a kytarista Ladislav Matjásko. Ten říká, že poprvé se publiku skupina představí v Klubu Olmypik 20. října 1967. Je zajímavé, že sólovým zpěvákem The Syrinx byl Daniel Sodoma, bratr Viktora Sodomy z The Matadors.
Další informace je z 10. března 1968, kdy The Syrinx vystoupili společně s Flamengem v Klubu Olympik (15.30) a v divadélku Sluníčko (20.00). V úterý 23. dubna 1968 předvedla skupina opět ve Sluníčku svoji psychedelickou show.
V dubnu 1968 odpovídá Vladimír Matyásko v časopisu Klubu Olympik na otázku Co si slibuje od skupiny The Matadors, která se po čtvrt roce vrátila z působení ve švýcarských klubech slovy: „Preciznost, vyhranost, bezchybný výkon.“
Ve středu 10. prosince 1968 se zúčastnili The Syrinx podzimního Beat Cupu. Jejich soupeřem byli Why Not ex-kytaristy George and Beatovens Jaroslava Bednáře. Po koncertu obou kapel hodnotili diváci, která z nich byla lepší a postoupí do dalšího kola. The Syrinx zvítězili a postoupili. Časopis Klubu Olympik k tomuto soutěžnímu klání podotýká, že to bylo překvapivé vítězství, protože The Syrinx hráli už bez svého „coache“ Matjáska, který dlí t. č. v Kapském Městě. To je poslední informace, kterou jsme o zakladateli rakovnického bigbítu zachytili…
Jak se zdá, Vladimír neodjel do Jihoafrické republiky na dovolenou, ale po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy tam emigroval.
Přesto jsme na něj nezapomněli a u příležitosti prvního výročního koncertu 19. října 2019 jsme ho uvedli do Dvorany slávy Rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah