Modří raci - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Blue Cancers / Modří raci
(1964-1968, 2001-doposud)
  
Na konci roku 1964 se objevila v Rakovníku nová bigbítová skupina, která si říkala The Blue Cancers (Souhvězdí Modrého raka). Postupně se zformovala sestava Jan Grünvald (sólová kytara), František Povolný (doprovodná kytara), Petr Kauer (baskytara), Aleš Rouček (piano) a Rostislav Odvárka (bicí). Jediné veřejné vystoupení absolvovala tato kapela v květnu 1965 v Domě osvěty o přestávce kšeftu tanečního orchestru Merkur s vypůjčenou basovou kytarou od tohoto bandu. Krátce na to se The Blues Cancers rozpadli.
O prázdninách roku 1965 spolu začali zkoušet v budově tehdejší školní družiny u autobusového nádraží v Rakovníku (dnes na tomto místě stojí nákupní centrum) kytaristé Miroslav Felbr a Jan Grünvald, baskytarista Jaroslav Novák a bubeník Milan Duda. První vystoupení této skupiny se uskutečnilo v tělocvičně 1. Základní devítileté školy v Rakovníku.
Ještě v roce 1965 pak z této kapely vznikla po několika personálních změnách bigbítová skupina ve složení Jaruška Hejdová (zpěv), Sláva Blažek (zpěv), Karel Doubek (kytara, zpěv), Jan Grünvald (sólová kytara, foukací harmonika, zpěv), Miroslav Felbr (doprovodná  kytara), Jaroslav Novák (basová kytara, zpěv), Milan Pánek (saxofon) a Rostislav Odvárka (bicí). Skupiny, která se pojmenovala Modří raci, se ujal Okresní dům pionýrů a mládeže v Rakovníku (ODPM), který jí kromě slušivých kostýmů poskytl i zkušebnu v prostorách ODPM „Na Spravedlnosti“.  
Díky kontaktům ředitelky ODPM Jindry Štambachové hráli Modří raci pravidelně na středečních Hrátkách mládeže v Dělnickém domě, kde se scházeli v hojném počtu mladí lidé z celého města. Stále častěji hostovali i na místních plesech s rakovnickými tanečními orchestry. V té době už bez Slávy Blažka a Milana Pánka. Dne 1. 4. 1967 složila kapela kvalifikační zkoušky, jako vůbec první bigbít na Rakovnicku. Po přehrávkách se Modrým rakům oficiálně otevřely brány kulturních domů v okrese. A tak hráli nejen v Dělnickém domě a Domě osvěty v Rakovníku, ale i na mnoha vesnických zábavách a kulturních akcích. V době česání chmele je posílalo Okresní kulturní středisko hrát do chmelařských center na Rakovnicku.
Na podzim roku 1967 začalo docházet v kapele ke změnám. Místo Rosti Odvárky, který narukoval na vojnu, bubnovali s Modrými raky Libor Laun a později Vladimír Skoupý. Jaroslava Nováka vystřídal Miroslav „Písa“ Polcar a sólové kytary se místo Jana Grünvalda, který odešel studovat na vysokou školu, ujal Miroslav Felbr. A protože odešli i zpěváci Jaruška Hejdová a Karel Doubek, nahradil je zpívající doprovodný kytarista Dušan Apfel.
V této sestavě, a pod zkráceným názvem Raci, zahrála skupina ještě na několika zábavách. Na podzim roku 1968, v rozjitřené době po sovětské okupaci, skupina ukončila činnost.
Uplynulo více než 25 let, kdy Modří raci vstali z popela, jako bájný pták Fénix. Od té doby hrají víceméně dodnes.
V říjnu 2019 byli Modří raci uvedeni do Dvorany slávy rakovnického bigbítu u příležitosti jejího prvního výročního koncertu. (Více v rubrice Z historie rakovnického bigbítu)
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah