Monhart Jan - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jan Monhart
 
Zpěvák a hráč na perkuse Jan „Čenda“ Monhart je rakovnickým rodákem. Vystudoval Střední průmyslovou keramickou školu v Plzni a od roku 1977 pracoval dlouhá léta v Rakovnických keramických závodech.
Bigbít ho uchvátil, stejně jako mnoho jeho vrstevníků, na přelomu 60. a 70. let. Nechtěl se mu ale věnovat jen pasivně, a tak se stal roku 1972 zpěvákem rakovnické skupiny The Frogs, kterou v roce 1970 založili kytarista Zdeněk Knobloch s bubeníkem Josefem Šilerem. Poté, kdy k bicím usedl v roce 1972 „Čendův“ bratranec Václav „Upír“ Krejčí, přejmenovala se skupina na Upíry. Hrála až do roku 1973, kdy došlo v Rakovníku vlivem několika zákazů k „velkému třesku“. Po administrativní likvidaci nejpopulárnější bigbítové skupiny Mandragora založili její členové novou kapelu s názvem Elektronik. Její baskytarista Vlastík Beneš „hodil“ lano jak „Čendovi“ Monhartovi, tak Upírovi Krejčímu. Ten ve skupině vydržel pouhý rok. Jan Monhart ale prožil s kapelou všechny její peripetie – od Elektroniku k Brutusu, od Brutusu ke Kyklopu a zase nazpět k Brutusu. Ve skupině, kde byli po většinu času dva sóloví zpěváci, působil až do roku 2013, tedy plných 40 let. Obdivuhodná výdrž!
Od poloviny roku 2012 zpívá alternativně v kapele Mr. Feelgood, kterou založil na počátku roku 2001 v Kralovicích kytarista Václav Košař. Po odchodu z Brutusu se stal „Čenda“ jejím plnohodnotným členem a střídá se zde o mikrofon s Ivanem Galovičem.
Už od dob Elektroniku začal Jan Monhart komponovat, což mu zůstalo i ve skupině Mr. Feelgood. Několik jeho písní je zachyceno na albech skupiny Brutus.
V roce 2020 se stal Jan „Čenda“ Monhart členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah