Moucha Miloš - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Miloš Moucha
(* 10. 9. 1952)
 
Aktivní muzikantská éra baskytaristy Miloše Mouchy se vešla do první poloviny 70. let 20. století. Kapely, kterými prošel, by se daly spočítat na prstech jedné ruky – Inferi, Moucha´s detective agency (a její počeštělá verze Mouchova detektivní kancelář, resp. MDK) a The Admirals. Miloš byl jediným bigbítovým kapelníkem, jehož jméno se objevilo v názvu skupiny. Hudebníci chtěli kapelu původně pojmenovat Fly´s detective agency, ale na radu Michala Plesky zaměnili anglické Fly´s na Moucha´s. Skupina byla prvním rakovnickým bigbítem, který hrál v počátcích výhradně původní repertoár. Nakonec se stal její název záminkou pro likvidaci zdejších rockových skupin v období let 1973-1974.  
Miloš Moucha se vyučil elektromechanikem. Pracoval v Šamotce, dvanáct let v rakovnické nemocnici a pak ve firmě Elektro Viola. Ještě dnes si přivydělává jako elektromechanik. Než založili se Slávou Pilíkem, Karlem Fialou a Jardou Pěnkavou, resp. Jiřím „Copanem“ Svobodou skupinu Inferi, dělal Miloš zvukaře orchestru Luxor a po nějaký čas i The Scream. K nezapomenutelným zážitkům bigbítové historie v Rakovníku patří vystoupení Moucha´s detective agency na 4. Hit-show v prosinci 1971 v Tylově divadle, kde šokovali půlhodinovou čtyřdílnou suitou nazvanou Long Song a suverénně převálcovali všechny ostatní kapely včetně Mandragory.
Miloš Moucha a Moucha´s detective agency vystoupili ještě dvakrát – v roce 1991 ve Všetatech na oslavách skupiny Brutus a v roce 1994 na monumentálním koncertu Je to jenom rock and roll v rakovnické sportovní hale. Podle Milošova vyjádření hrál na obou těchto koncertech na vypůjčenou baskytaru, protože tu svoji prodal kapelníkovi Josefu Hejdovi do orchestru OB Hořesedly.
V roce 2020 se stal Miloš Moucha členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2021. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah