Moucha's Detective Agency - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Moucha´s detective agency
(1969-1972)
  
Skupina vznikla na konci roku 1969 pod názvem Inferi. První sestavu tvořili zpěvák a kytarista Sláva Pilík, baskytarista Miloš Moucha a střídající se bubeníci Jarda Pěnkava a Karel Fiala. Ty zanedlouho vystřídal Jiří „Copan“ Svoboda. Na jaře roku 1970 doplnil trio sólový kytarista Stanislav „Jimmy“ Karlík. V této sestavě absolvovali Inferi dvě významné bigbítové akce: na konci února 1970 velkou Taneční beatovou přehlídku v Dělnickém domě a krátce na to vystoupili na 3. Hit-show v Tylově divadle.
V prosinci roku 1970 došlo ke změně názvu – z Inferi se stali Moucha´s detective agency, prý na radu Míši Plesky. V sobotu 3. dubna 1971 absolvovali Moucha´s detective agency své první kvalifikační zkoušky, tzv. přehrávky. Obdrželi 40 %, což bylo na začínající bigbítovou skupinu velmi slušné ohodnocení. Výjimečnost Moucha´s detective agency mezi ostatními rakovnickými bigbítovými kapelami spočívala v tom, že naprostou většinu jejího repertoáru (alespoň v první fázi) tvořily vlastní písničky z dílny Slávy Pilíka. Skupina získávala stále více příznivců, a tak vystupovala dost často. V roce 1971 hráli MDA celé léto v Jesenici v hospodě Na Cháti. Ve středu Čaje za čtyři stovky, v sobotu Čaje za pět stovek.
Tím, jak byl o skupinu čím dál tím větší zájem, nastal problém s repertoárem. Muzikanti zjistili, že tancovačky neutáhnou s patnácti písničkami Slávy Pilíka. Lidi chtěli i jiné skladby, které tehdy frčely. Sláva Pilík ale odmítal převzaté skladby zpívat, a tak kapela oslovila Jiřího Rölla, což byl další zlomový bod v kariéře MDA. S Jirkou přišel i saxofonista a klavírista Miloš Hejduk. Oba zde začali působit od září roku 1971. Miloš Hejduk v kapele ale dlouho nepobyl. Alt saxofon se k repertoáru MDA moc nehodil, a s pianem byl problém. Ne všude byly klavíry a elektrické piano Miloš neměl. Navíc inklinoval k free-jazzu, který tenkrát letěl.
Vrchol koncertní činnosti MDA přišel na 4. Hit-show, která se uskutečnila v pátek 17. 12. 1971 v Tylově divadle. V první části vystoupení zahrála skupina Pilíkovy písně Darling a Cinky linky doplněné skladbou Donovana Season Of The Witch ve verzi, jakou hráli Vanilla Fudge. Pak přišla na řadu půlhodinová čtyřdílná suita Long Song, kterou složil Jimmy Karlík. Úspěch byl obrovský, vypadalo to, že posluchači Tylovo divadlo zbourají. Moucha´s museli přidávat.
V první polovině roku 1972 utrpěli Moucha´s detective agency dvě citelné ztráty. Mandragora „hodila lano“ Jimmymu Karlíkovi a Jiří „Copan“ Svoboda byl povolán k vojenské službě. Kytary se ujal František Havelka (ex-The Scream) a za bicí usedl Ivan Kozák (ex-Merkur). Na chvíli se v kapele mihl i kytarista Ladislav Bouška. Skupina ještě absolvovala úspěšný zájezd do družebního města Delitzsch v NDR. To už ale spěla její existence ke konci. Ve čtvrtek 8. června 1972 vyšel v okresním týdeníku Rozvoj článek Jiřího Čermáka z Lužné nazvaný Víte, co je Moucha's detective agency? Zapůsobil jako blesk z čistého nebe a odstartoval hon na bigbítové skupiny na Rakovnicku. Dnes, s odstupem času, víme, že šlo o politickou zakázku z OV KSČ korespondující s vládním usnesením o situaci v zábavné hudbě v Československu. Od zveřejnění článku to už šlo s MDA z kopce. Kapela zareagovala tak, že svůj název počeštila – na Mouchovu detektivní kancelář. A aby nedráždila na plakátech, uváděla své jméno jen iniciálami M.D.K. Její příznivci dobře věděli, o koho se jedná. Ke konci roku 1972 její činnost slábla, her rapidně ubývalo. Na 5. Hit-show 22. 12. 1972 se už Mouchova detektivní kancelář neobjevila. A s končícím rokem skončila také historie této zajímavé skupiny.
V roce 2020 se stali Moucha´s detective agency členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byli slavnostně uvedeni v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah