Nový rock - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Nový rock
(1983-1990; 2013-doposud)
  
Jednu z nejvýraznějších rakovnických bigbítových skupin Nový rock založili roku 1983 čtyři bývalí členové kultovní kapely Lucifer Ladislav Gróf, Miroslav Kejla, Ladislav Černý a Jiří „Mrazík“ Jirásek spolu s bubeníkem Peterem Bečarevičem. Toho v červnu 1984 nahradil Milan Let. „Hráli jsme tvrdší muziku. Začal jsem skládat písničky, takže se hrály hlavně moje věci. Šedesát procent repertoáru tvořily vlastní skladby,“ říká kytarista Miroslav Kejla.
V prosinci 1985 došlo v kapele k rozsáhlým personálním změnám. Grófa vyměnil Jindřich Sinkule (zpěv), Kejlu Vladimír Chmelař (kytara) a Leta Miroslav Jirásek (bicí, zpěv). V dubnu 1986 získal Nový rock nejvyšší III. kvalifikační třídu a patřil k nejlepším rakovnickým rockovým skupinám druhé poloviny 80. let 20. století. Jeho věhlas překročil i hranice okresu. „Naše písničky měly drive a melodii, a tak, když jsme přijeli na Rockovou ligu, tak jsme to tam vždycky ,rozmlátili‘. Protože jsme v roce 1987 Rockovou ligu vyhráli, postoupili jsme o rok později na Rockfest v Paláci kultury v Praze. Pražská scéna ale už v té době chtěla Yo Yo Band a nové alternativní kapely. O nás řekli, že jsme vesnická tancovačková pivní kapela a odborná porota nás smetla. Lidem se ale naše vystoupení opravdu líbilo. Tak už to občas bývá,“ vzpomíná Jindra Sinkule.  
I když dosahoval Nový rock úspěchy, nebyl Miroslav Jirásek úplně spokojený. „Vadilo mi, že se tam nezpívaly vokály. Vypadali jsme jak východoněmečtí Puhdys. Líbila se mi složitější muzika, taková, jakou hráli třeba Yes nebo Supertramp. Taková hudba má myšlenku. Na druhou stranu jsme s Novým rockem hráli jenom vlastní skladby. Jindra psal texty, muziku jsme dávali dohromady.“
V roce 1989 změnil Nový rock trošku obsazení. Vrátil se bubeník Milan Let a Míra Jirásek přešel ke druhé kytaře. V lednu 1990 vyměnil Vladimíra Chmelaře Václav Friebert. To už ale bylo jasné, že skupina „zpívá“ labutí píseň. Jindřich Sinkule se dušuje, že rozpad Nového rocku v roce 1990 neměl nic společného s jeho podnikáním. Po odchodu Miroslava Jiráska a Václava Frieberta doplnila kapela své řady o nové muzikanty a po krátké odmlce pokračovala pod názvem Lazareth (Sinkule, Kejla, Košař, Černý, Jiří Jirásek, Let). V roce 1991 ukončila skupina činnost.
V roce 2013 obnovil Nový rock koncertní činnost. Hraje třikrát-čtyřikrát do roka, někdy méně, jindy více. Aktuální sestava kapely je: Jindra Sinkule (zpěv), Martin Jirák (kytara), Petr Jurek (kytara), Ladislav Černý (baskytara) a Ondra Černý (bicí). Písničky Jindry Sinkuleho s Novým rockem i ty sólové si můžete vyhledat na Youtube. Stačí napsat do řádku Sinkule. Nový rock.
 
V sobotu 15. října 2022 byl Nový rock uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah