Pěnkava Jaroslav - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jaroslav Pěnkava
(† 14. 7. 2016)
 
Jaroslav Pěnkava, mezi svými vrstevníky známý pod přezdívkou Psychidelič, patřil ke druhé generaci rakovnických bigbíťáků a k prvním propagátorům motorkářského životního stylu.
Z rodné Jamky se přestěhoval do domu na Sekyře proti Tylovu divadlu. „Byl to slavnej dům. My jsme bydleli v prvním patře a o dvě patra výš Sáša a Míša Pleskovi. Ob barák pak bydlel Milan Tyburec, jeden ze zakladatelů slavné Mandragory. Z bytu od Plesků se od začátku 60. let ozýval stále častěji rock and roll a bigbít, a já, kterej jsem byl o pár let mladší než oni, jsem pěkně nasával tu nádhernou atmosféru. Je jasný, že jsem nemohl v tomto směru zůstat nepolíbený,“ říkával Jarda Pěnkava.
Netrvalo dlouho a s kamarády začal sám hrát. S bubeníkem Karlem Fialou založili skupinu The Small Madmen, která se později transformovala na známé The Preachers. V té době získal přezdívku Psychidelič. Stál i u začátků legendárních Moucha´s detective agency. Tehdy se ale ještě nazývali Inferi. Aktivního hraní zanechal, když začal studovat na Sstřední zemědělské škole v Rakovníku.
Neobvyklé nápady měl v hlavě pořád. Např. když v roce 1969 brázdili s Karlem Fialou na dvojkole, které si postavili, Německo. Všude prý budili patřičný rozruch. Za zlomový bod svého života považoval Jarda Pěnkava rok 1969, kdy si udělal řidičák na velké motorky. Tohle hobby ho drželo celý život. Jezdil sám sobě pro radost. „Motorek jsem měl celou řadu. Dnes mi jde hlavně o to, abych vypadl z města a projel se kolem řeky, těmi úzkými silničkami. Nechám motor jen tak bublat, jedu šedesátkou, sedmdesátkou a vychutnávám si jízdu,“ tvrdil Jarda. Jeho velkou láskou byla i veteránská auta.
O Jardově profesním životě by se daly popsat stohy papíru. Většinou pracoval v zemědělství. Jako technik, vedoucí výroby, vedoucí hospodářství i šéf opravářských dílen. „Putoval“ z okresu do okresu, ale na Rakovnicko se vždy rád vracel. V posledních letech života ho uchvátil další koníček – vojenská historie. Vyhledával a obnovoval válečné památky. Plánů do budoucna měl spoustu. Bohužel, dlouhá vleklá nemoc nedovolila, aby je zrealizoval. Ve čtvrtek 14. července nasedl naposledy do svojí červené „Alfičky“ Romeo a nabral směr nenávratno.
V roce 2020 se stal Jaroslav Pěnkava In Memoriam členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah