Porubčan Jan - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jan Porubčan
(* 1961)
  
Jan Porubčan, přezdívaný Mumík, byl jedním z nejlepších kytaristů, kteří na rakovnické okresní scéně působili. Narodil se roku 1961 v Mostě. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Kadani a potom, až do roku 1993, pracoval jako stavbyvedoucí u Báňských staveb Most. Po tříměsíční epizodě v bytovém podniku se stal od ledna 1994 školníkem na 1. Základní škole v Rakovníku. Tam působil řadu let.
Jan Porubčan je hudebním samoukem. Na Rakovnicku se poprvé objevil v roce 1980, a to v jesenické skupině Kamelot. Toho roku nastal v kapele problém. Sólovému kytaristovi Pavlu Kumínkovi, který se pohyboval na invalidním vozíku, zdravotní problémy nedovolovaly být na každé zkoušce a na každé hře, a tak se skupina shodla, že je potřeba obsadit post sólového kytaristy stabilním hudebníkem. Spolupracovník kapely Josef Milec přišel s tím, že zná výborného kytaristu z Mostu, který tam s ním studuje. A tak se v Kamelotu objevil Jan „Mumík“ Porubčan. Ujal se sólové kytary a Pavel Kumínek přešel ke kytaře doprovodné. Výhodou bylo i to, že Jan Porubčan občas vozil Pavla, který nebyl mobilní, autem z Mostu, kde také bydlel. V Kamelotu hrál Porubčan až do roku 1983, kdy dostal „lano“ od skupiny Kyklop, kde vystřídal odcházejícího kytaristu Stanislava „Jimmyho“ Karlíka. Honza s ní absolvoval celou „východo-pražskou“ anabázi a byl u toho, když se v létě roku 1989 skupina vrátila k původnímu názvu Brutus. V kapele působil až do roku 2001 jako sólový kytarista a zpěvák. Je autorem několika písní skupiny: Abeceda, Dej se políbit, Dřív, než zaplatíš, Lepkavý ráno, Prachy, Vidím známou (u všech hudba i text) a Gondola (hudba).
V roce 2001 se objevil Jan Porubčan v řadách skupiny The Undertakers, opět na postu sólového kytaristy. S ní absolvoval několik větších akcí, jako byly benefiční koncerty spřízněné Prošlé lhůty, Oldies aneb Návrat do šedesátých, oslavy 100. výročí fotbalového klubu SK Rakovník a dalších. S příchodem druhé dekády 21. století ho vystřídal kytarista Jiří Báča a Jan Porubčan z rakovnické hudební scény tiše zmizel. Od té doby se už neobjevil v žádné kapele.
 
V sobotu 15. října 2022 byl Jan Porubčan uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah