Reflektor - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Reflektor
(1975-1982; 1983-1984)
 
Novostrašecká skupina Reflektor je spojená s osobností kytaristy a zpěváka Vladimíra Štěrby (* 1. 6. 1951, † 28. 7. 2013). Předchůdcem Reflektoru byla kapela Zlatý skarabeus, kterou v roce 1975 Štěrba založil spolu se Zdeňkem Bretschneiderem (baskytara), Vlastimilem Beránkem (zpěv) a Milanem Beránkem (bicí). Ještě v témže roce kapela změnila svůj název na Reflektor. Hudebníci zůstali beze změn, ale Vlastimila Beránka doplnily za mikrofonem zpěvačky Viera Vančová a Miroslava Kindlová. Zřizovatelem skupiny se stala ZO SSM Hamiro Nové Strašecí.
K prvním změnám došlo v roce 1976, kdy Bretschneidera vystřídal baskytarista Karel Václavík, Milana Beránka Karel Lorenc (bicí) a bez náhrady odešli Vlastimil Beránek a Miroslava Kindlová. Další změny následovaly o rok později. Karla Václavíka nahradil Ondřej Maier (baskytara) a řady skupiny doplnil Petr Štáfek (klávesy). Bez náhrady odešla zpěvačka Viera Vančová. V roce 1977 se změnil i zřizovatel – Reflektor vzala pod svá „křídla“ Obec baráčníků Pecínov.
K zásadní změně došlo roku 1978, kdy Reflektor opustil Vladimír Štěrba a skupina pokračovala jako trio (Maier – Štáfek – Lorenc). Tak hrála až do roku 1980, kdy Petra Štáfka nahradil Karel Pleiner (kytara, zpěv, perkuse) a přišel sólový kytarista a zpěvák Tomáš Baroch. Tuto sestavu „rozmetali“ v roce 1981 „vojenští páni“, kteří povolali ke službě vlasti trojlístek Baroch, Maier a Pleiner. K osiřelému Lorencovi se vrátil kytarista a zpěvák Vladimír Štěrba, který s sebou přivedl Ladislava Kratochvíla (baskytara).
V roce 1982 došlo k další změně názvu – z Reflektoru se stal Hey. Sestavu doplnili navrátilci z vojny, takže skupina vystupovala v sestavě: Vladimír Štěrba (sólová kytara, zpěv), Tomáš Baroch (doprovodná kytara), Ladislav Kratochvíl (baskytara), Karel Pleiner (zpěv, perkuse) a Karel Lorenc (bicí). Roku 1983 odešli Baroch a Pleiner, Kratochvíl přešel na místo sólového zpěváka, přišli Ondřej Maier (baskytara) a Petr Štáfek (klávesy). V červnu 1983 se skupina vrátila k původnímu názvu Reflektor.
To už se ale existence kapely chýlila ke konci. Koncem roku 1983 odešel Vladimír Štěrba a počátkem roku 1984 ukončila skupina svoji činnost.
V pátek 15. října 2021 byl Reflektor uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah