Šiler Josef - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Josef Šiler
 
S nadsázkou se dá říct, že Josef Šiler je mužem několika tváří. Do povědomí širší rakovnické veřejnosti se zapsal především jako originální bluesman a filmař. Kromě toho ale také včelaří a za domem buduje japonskou zahradu.
K muzice byl Pepa přiveden coby šestileté dítě dědečkem, který měl mezi válkami v Rakovníku velkou kapelu. Musel chodit do houslí k panu Jindříškovi, což ho ale nebavilo. V patnácti letech propadl bicím. Ty první si vyrobil za pomoci bubeníka Mandragory Libora Launa sám. Do vojny prošel místními bigbíty – bubnoval v The Frogs (1970-1971), The Admirals (1971-1973), The New Undertakers (1973) a po vojně tři roky v Meditaci (1977-1980). Téměř osm let tvrdil rytmus v tanečním orchestru Merkur, později i v Kastelánu a Echu 85. Zásadní vliv pro jeho další hudební vývoj měla vojna. Místo k útvaru „narukoval“ vyučený elektrikář do ČKD – Kompresory. Tady se potkal s Mário Císařem z pražských Bluesberry, který ho obrátil na „bluesovou víru“. V roce 1988 založil vlastní bluesovou kapelu, kterou nazval Film Blues Band, čímž demonstroval její příslušnost k rakovnickému Filmovému klubu. Skupinou prošla postupem času řada výborných rakovnických muzikantů.
FBB funguje s různými peripetiemi prakticky dodnes. Na svém kontě má jedno MC a jedno CD zachycující stěžejní skladby repertoáru. Zažila dvě „reinkarnace“ – v letech 1993 a 2011.
Nejznámějšími songy „Bluesového Pepy“, jak ho kamarádi přezdívají, jsou Krušovický (se Slávou Vaicem), Harley, Holka se žlutou sukní, Skladištní blues, Upatlaná, Slušný blues, Vstávej, Tak už mi to mámo…, Nezaměstnanej, Pojď ke mně, bejby, Blues pro La-O-C, Jsem starý a mám se špatně, Blues o mojí bejvalý, Smutná z Brna, Balík blues, Kájínek, Blues z periferie, Žirafka, Sejdeme se na očním, Budka na WC, Vesnice De La Plata, Osm dní…
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah