Smolaři - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Smolaři
(1965-1967)
  
V roce 1965 se zformovala při Závodním klubu ROH n. p. Autobrzdy bigbítová skupina Smolaři. Hlavní postavou nové kapely byl sólový kytarista Jaroslav Grinc. Dalšími členy se stali doprovodný kytarista Jindřich Průcha, bubeník Zdeněk Havelka a sóloví zpěváci Vilma Zusková a Jaroslav Hejda. Byl to Grinc, kdo vymyslel název Smolaři, kdo určoval repertoár a byl hnacím motorem skupiny. V této první etapě své činnosti neměli Smolaři stálého basového kytaristu a na tomto postu zaskakoval každý, kdo měl chuť si zahrát a uměl držet baskytaru v ruce.
Na jaře roku 1966 začaly ve skupině narůstat rozpory mezi Jaroslavem Grincem a ostatními členy, kterým se nelíbilo, že Grinc bere veškeré rozhodování do svých rukou. Roztržka vyvrcholila těsně před letními prázdninami, kdy uražený kapelník od Smolařů odešel a jeho místo zaujal Josef Holibka. Nakrátko se objevila zpěvačka Dana Hálková, která vyměnila Vilmu Zuskovou. Po odchodu Grince však kapela začala stagnovat, a tak není divu, že na podzim 1966 odešel i Josef Holibka. Smolaři stáli před zásadními personálními změnami.  
Vyřešili je elegantně na způsob oblíbené dětské hry Škatulata, hejbejte se! Doprovodný kytarista Jindřich Průcha a sólový zpěvák Jaroslav Hejda zůstali na svých postech. Stávající bubeník Zdeněk Havelka se ujal sólové kytary, z Kytarové skupiny SVVŠ přišel baskytarista a zpěvák Milan Tyburec a za bicí nástroje usedl Průchův kamarád Václav Matějka.
Než ale stačila nová sestava Smolařů vejít v povědomí širší veřejnosti, přišel prosinec roku 1966. Na jeho počátku zformoval Jaroslav Grinc novou skupinu, v níž vedle něj hráli Ivan Mikšovic na doprovodnou kytaru, Vladimír Lankaš na baskytaru a Libor Laun na bicí. Krátce před Štědrým dnem oznámil Grinc Havelkovi a Průchovi, že si bere zpět pro svou kapelu název Smolaři, protože ho vymyslel a má na něj autorské právo. Ve skutečnosti šlo zřejmě především o to, že název Smolaři byl mezi rakovnickými bigbítovými fandy zavedený, a Grinc se domníval, že se s ním jeho nová skupina snadněji uchytí. Opak byl ale pravdou. Grincova parta ještě několik měsíců živořila na periferii zájmu posluchačů, až se někdy v roce 1967 definitivně z rakovnické rockové scény vytratila. To však nic neměnilo na faktu, že původní skupina byla náhle postavena před nutnost změnit svůj název. Po usilovném přemýšlení, zavrhování jednoho nápadu za druhým, zvítězil nakonec návrh Milana Tyburce, aby se skupina jmenovala Mandragora.
V říjnu 2019 byli Smolaři uvedeni do Dvorany slávy rakovnického bigbítu u příležitosti jejího prvního výročního koncertu. (Více v rubrice Z historie rakovnického bigbítu)
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah