Štěrba Vladimír - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Vladimír Štěrba
(† 28. 7. 2013)
 
Svérázný muzikant, kytarista a zpěvák Vladimír Štěrba patřil k ikonám novostrašeckého bigbítu. Neméně kuriózní byl i jeho profesní život. Vyučený zedník se na dlouhá léta uchytil jako technik v Domě sovětské vědy a kultury v Rytířské ulici v Praze. Tam získal i zajímavé kontakty, např. na pracovníka Laterny magiky, který mu sehnal na tehdejší dobu nesnadno dostupné zařízení, např. kvalitní reprobedny nebo dozvuk Echolanu, které Vláďa využíval při své bigbítové kariéře v Novém Strašecí. Po dopravní nehodě byl delší čas v invalidním důchodu. Po sametové revoluci se stal Vladimír Štěrba vášnivým příznivcem a propagátorem Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa, v jejímž čele stál Miroslav Sládek. Štěrba organizoval předvolební mítinky této strany a na několika z nich vystoupil i jako muzikant. Za republikány kandidoval Vladimír Štěrba roku 1992 do poslanecké sněmovny a chybělo mu jen několik hlasů, aby se tam dostal.
Jeho hudební dráha začala záhy. Poprvé veřejně vystoupil, když mu byly tři roky. A hned s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, který dirigoval Josef Vobruba. Ten také malého Vládíka doprovázel na klavír. Na to, co tehdy zpíval, si Vláďa po letech už nevzpomněl. Prý to byla nějaká lidovka. Druhý koncert měl v novostrašeckém „Texasu“ (Křivoklátské sídliště) s pěveckým sborem tamní LŠU. Zazpíval sólově tři sloky písně Ach synku, synku. V novostrašecké umělecké škole se učil hrát nejprve na housle a posléze na klavír. Ve třinácti měl svůj první houslový koncert za doprovodu svého učitele pana Brabce.
Jeho „srdečním“ nástrojem se ale stala kytara. Jako hodně jeho vrstevníků propadl v 60. a 70. letech bigbítu. V roce 1967 se stal spolu s Milanem Šteruským zakladatelem asi nejlepší novostrašecké kapely The Stars. V 70. letech pak zakládal už svoje vlastní skupiny – Zlatý skarabeus (1975), Reflektor (1975 a znovu 1981) a Hey (1982). V nich hrál nejen na kytaru, ale i zpíval. Hudbě se chtěl věnovat i profesionálně, ale zkoušky u PKS vzdal.
Jeho poslední kapela se jmenovala Veselá muzika a nebyl to bigbít. Kromě Štěrby ji tvořili hráči na klávesové nástroje Petr Štáfek a Jiří Vachtl. Hráli, jak se říká, od Bacha až po Vlacha. K nejúspěšnějším písním, které Vladimír Štěrba složil, patří skladba Procitnutí.
Vladimír pronikl i na televizní obrazovky, když se zúčastnil ve své době nesmírně populární soutěže Do-Re-Mi, kterou moderovali Sabina Laurinová a Pavel Trávníček. Skončil na druhém místě za později známou zpěvačkou Veronou.
Vladimír Štěrba zemřel 28. července 2013, když podlehl mozkové mrtvici.
V pátek 15. října 2021 byl uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah