Štefanová Jana - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jana Štefanová
(* 1962)
  
Jana Štefanová je rodačka z Rakovníka a celý život bydlí na Velké Bukové. Hudba ji obklopovala už od dětství. Rodiče byli muzikanty, velký vliv na ni měl bratr Miroslav. Učila se prodavačkou v Jednotě, ale záhy potkala muže svého života a v šestnácti letech se provdala. V roce 1981 nastoupila do Pohřební služby v Rakovníku, kde pracovala její sestra Vlasta Švarcová. Působila tam 30 let. Dálkově si dodělala střední ekonomickou školu. Po revoluci si jako první v republice zřídila Pohřební službu pro zvířata. O tuto službu byl velký zájem, dokud nepřišla ekonomická krize. Nastalo období, na které Jana nerada vzpomíná. Zemřela jí maminka a ona to psychicky nezvládla. Nervově se zhroutila a byla na tom dost špatně. Říká, že rok byla mimo. Dostala invalidní důchod.
Pěveckou premiéru před publikem si odbyla ještě na devítiletce. Prý nejspíš s Permon Bandem (přesně si to už nepamatuje). Když jí bylo patnáct, přivedl ji bratr Míra Jirásek do křivoklátské skupiny Bonaventura. „Hudební vzdělání žádné nemám, vše, co umím, mě naučil brácha. Největší škola byla, když měl Studio Kufr ve Slabcích. Tam se dělala profi práce,“ vzpomíná Jana. V roce 1981 začala zpívat se skupinou Eminence, která se záhy přejmenovala na Kufr. S Kufrem natočila ve studiu Budíkov u Martina Kratochvíla několik písní. „Jezdili jsme hodně mimo okres, třeba do Kolína, do Sokolova a na další místa. Ale i v Rakovníku jsme hráli dost. Na repertoáru jsme měli víceméně své věci, hlavně od Míry, ale i od Jindry Sinkuleho a něco od Míry Kejly,“ rekapituluje Jana Štefanová.
Po Kufru už s žádným bigbítem nezpívala. V polovině 80. let sestavili pro Portu s Mírou Jiráskem a Honzou Janotou folkové Trio 07. Mirkovi pomáhala Jana s vokály ve studiu. Pět svých písní natočila i v agentuře Vlasty Švarcové WES. Společně se všemi významnými rakovnickými zpěváky nazpívala v roce 2000 hymnus Míry Jiráska a Vlasty Švarcové Milénium. Dobrých 15 let vysílalo Rádio Relax pořad Vykopávky z vinylů, k němuž jingl nazpívala Jana s Bohunkou Týčovou a Magdou Menzlovou. Před pár léty si zazpívala s QR Bandem. Chvilku s ním dokonce jezdila po koncertech.
Jana Štefanová je také členkou ochotnického spolku Lumír, který působí na Velké Bukové.
  
Ve čtvrtek 28. září 2023 byla Jana Štefanová uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah