Svoboda Jiří - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Jiří Svoboda
(† 3. 3. 2008)
 
Jiří „Copan“ Svoboda patřil ke druhé vlně bigbítových „pionýrů“, která šířila slávu rocku na Rakovnicku hlavně v 70. a 80. letech minulého století. Byl nejen výborným bubeníkem celé řady zdejších rockových kapel, ale také oblíbeným kamarádem.
Copan prošel celou řadou rakovnických kapel. Z těch nejznámějších uveďme alespoň Inferi, z nichž se v roce 1969 staly legendární Moucha´s detective agency, The Undertakers, Victoria, Telex /77/, Kolekce J. H. a Kolekce, ve které působil až do roku 1986. Bubenické řemeslo „pověsil na hřebík“ krátce před sametovou revolucí, aby se mohl plně věnovat své profesi. Ani potom však neodmítl pozvání k příležitostným revivalovým akcím, např. při jubilejních koncertech skupiny Brutus nebo při megakoncertu Je to jenom rock and roll ve Sportovní hale v Rakovníku na podzim roku 1994. Traduje se, že pokaždé, když „poseděli“ se spoluhráčem z Moucha´s detective agency Slávou Pilíkem, plánovali vzkříšení této kapely. Bohužel k tomu nikdy nedošlo.  
Jiří Svoboda se narodil v červenci 1950 v Rakovníku. Vyučil se mechanikem dálkových spojů v Brně, pracoval na rakovnické poště a později v OSP. Při zaměstnání stihl vystudovat průmyslovku. V 80. letech dělal šéfa hlavačovské pískovny. Po roce 1989 se pustil do soukromého podnikání. Koupil tři kamiony a brázdil jimi Evropu. Říkalo se, že byl „specialistou“ na Rusko. Kdo ví, jak to tehdy v bývalém Sovětském svazu chodilo, uzná, že to nebyl žádný med. Jako mnoho dalších porevolučních podnikatelů i Copan naivně uvěřil, že úspěšnost podnikání se bude odvíjet od pracovitosti a požadavků trhu. Nepočítal s gaunery, podvodníky a novodobými mafiány, nad jejichž praktikami bude státní aparát velkoryse přivírat oči. Stalo se to, co se stalo. Zadlužil se a zkrachoval. Ještě chvíli vozil po kšeftech kapelu Alkehol. V té době mu začalo „haprovat“ zdraví. Jako by to nestačilo, postihla ho rodinná tragédie a krátce na to přišel i o vlastnoručně postavený dům v Lubné.
Poslední roky žil Copan se svojí manželkou Věrou a adoptivním synem Pepínem na chatě v křivoklátských lesích. Koncem roku 2007 prodělal operaci srdce v motolské nemocnici. I když stíhán nepřízní osudu, neztrácel optimismus. Do budoucna měl celou řadu plánů. To vše skončilo v pondělí 3. března 2008, když navečer nedaleko své chaty náhle zemřel. Selhalo mu srdce a ani rychlý zásah lékaře mu již nemohl pomoci. Bylo mu pouhých 58 let.
V roce 2020 se stal Jiří „Copan“ Svoboda In Memoriam členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah