Termiti - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Termiti
(1963-1965)
  
Bigbítová skupina Termiti působila na rakovnické Střední všeobecně vzdělávací škole v letech 1963 až 1965. Jejími členy byli Vítek Široký (sólová kytara, zpěv), Josef Kraus (baskytara, zpěv), Jaroslav Chudoba (rytmická kytara, klávesy, foukací harmonika), Sáša Pleska (bicí), kterého v roce 1965 vystřídal Vladimír Skoupý.
Podle Josefa Krause se jednalo o třídní skupinu, která hrála zpočátku jen na akustické nástroje. Na začátku roku 1964 se kapela „elektrifikovala“, když většinu aparatury si hudebníci vyrobili sami. Ten správný směr nabrala skupina, když se k ní připojil z vedlejší třídy Sáša Pleska a usadil se za bicí soupravu. A protože Vítek Široký uměl velmi dobře anglicky, mohli Termiti převzít do svého repertoáru písničky The Beatles a prezentovat je co nejvíce v podobě, v jaké je hrála tato fenomenální skupina. Objevily se i první pokusy o vlastní skladby, např. Širokého Harém šejka Aliho.
Zlomem v historii kapely byla její účast v krajském kole bigbítových skupin v Mělníku, kde zvítězila. Termitům se otevřely dveře některých sálů v okrese – hráli v Rousínově, Malinové, v Lišanech, na Křivoklátě, v Domě osvěty a Dělnickém domě v Rakovníku. Na přelomu let 1964 a 1965 neměli Termiti v okrese prakticky žádnou konkurenci.
Konec skupiny byl jasně dán maturitou tří jejích členů v létě 1965 a jejich odchodem na vysokoškolská studia. Vítek Široký odešel až do Žiliny, kde pokračoval ve své hudební kariéře se skupinou Sirius, a Josef Kraus s Jardou Chudobou do Prahy.
V říjnu 2019 byli Termiti uvedeni do Dvorany slávy rakovnického bigbítu u příležitosti jejího prvního výročního koncertu. (Více v rubrice Z historie rakovnického bigbítu)
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah