The Admirals - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Admirals
(1971-1975)
 
Skupina The Admirals vznikla v roce 1971 při Osvětové besedě Chrášťany, která se také stala jejím zřizovatelem. Zakládajícími členy byli Miroslav Beneš (sólová kytara), Jaroslav Gregor (doprovodná kytara), Adolf Vachtl (baskytara) a Josef Šiler (bicí). Koncem roku 1971 došlo k první personální změně – kvartet doplnila varhanice Libuše Polívková. O rok později ale dostala „lano“ od rakovnických The Scream, a tak se kláves ujal kapelník Adolf Vachtl. Na post basového kytaristy byl přijat Miloš Moucha, kterého ale po dvou vystoupeních nahradil Petr Bradáč. Skupina hrála z valné většiny převzatý repertoár skupin, které tehdy „frčely“, ať už se jednalo o Uriah Heep, Creedence Clearwater Revival, Deep Purple a další.
Od roku 1973 začali zasahovat do sestavy skupiny vojenští páni. Nejprve dostal povolávací rozkaz Miroslav Beneš, kterého nahradil u sólové kytary Václav Rais. Ve stejném roce došlo k další výměně – Josefa Šilera vystřídal u bicích Vladimír Hasal. V roce 1974 odešel „sloužit vlasti“ Jaroslav Gregor. „Potřebovali jsme posílit zpěv. V té době byl volný Vladimír „Sam“ Tuček. Jeho kmenová skupina The Undertakers už nehrála, tak jsme mu s Petrem Bradáčem dali nabídku ke spolupráci. Zpočátku se mu moc nechtělo, ale nakonec přijal a stal se členem The Admirals,“ vzpomíná bubeník Vladimír Hasal.
Mezi kapelníkem Adolfem Vachtlem a ostatními členy kapely to po čase začalo jiskřit. Vyčítal Samovi, že nic neumí zpaměti a všechno zpívá z papíru. Ostatní se Sama zastávali, protože byl dobrým vokalistou i showmanem. Došlo to tak daleko, že Tuček, Rais, Bradáč a Hasal dostali v roce 1975 „padáka“. Záhy utvořili novou skupinu s názvem Meditace.
Protože se blížily rekvalifikační zkoušky, tzv. přehrávky, potřeboval osiřelý Vachtl doplnit řady své skupiny. Sáhl do řad mladé lišanské skupiny Alset, odkud k Admirálům přivedl sólového kytaristu Miroslava Kejlu a bubeníka Josefa Launa. Sestavu doplnil baskytarista Jiří Cédl z kněževeského Atlanticu. Skupina počeštila svůj název na Admirál a přehrávky udělala. V říjnu 1975 doplnil její řady z vojny se navrátivší kytarista Miroslav Beneš.             
Admirál ale neměl příliš dlouhé trvání. Produkcí rapidně ubývalo, a tak se kapela na přelomu let 1975/1976 rozpadla.
V roce 2020 se stali The Admirals členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byli slavnostně uvedeni v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah