The Farmers - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Farmers
(1967-1970)
  
V letech 1967-1970 působila při Střední zemědělské technické škole v Rakovníku (SZTŠ) bigbítová skupina The Farmers. Podnět k založení kapely se zrodil v hlavě baskytaristy Karla Grunta a zpěváka Michaela Schröttera. První sestavu The Farmers tvořili Michael Schrötter (zpěv), Jiří Veklinec (sólová kytara, zpěv), František Cerman (doprovodná kytara), Karel Grunt (baskytara, zpěv) a hostující bubeník – voják z rakovnických kasáren. O něco později zasedl k bicí soupravě Petr Kauer, který chodil na SZTŠ o rok výš než Schrötter, Grunt a Veklinec. Repertoár skupiny tvořily písničky převzaté z Radia Luxembourg a hity českých kapel, jako byly Olympic nebo The Matadors.
Ještě v roce 1967 (asi po půl roce) došlo ve skupině k prvním změnám. The Farmers opustil kytarista František Cerman a kapela přeskupila a doplnila své řady. Přišel baskytarista Jaroslav Vošahlík (studoval na SZTŠ nástavbu), Jiří Veklinec s Karlem Gruntem střídali sólovou a doprovodnou kytara podle toho, jak který z nich složitou písničku zpíval, Michael Schrötter (zpěv) a Petr Kauer (bicí) na svých postech zůstali. Nástrojovou sekci obohatil tenor saxofonista Zdeněk Rieger a velkou posilou bylo duo zpěvaček Marta Soukupová a Hana Štanclová. Toto složení umožňovalo The Farmers zařadit do repertoáru nejen rock and rolly, instrumentálky, rhythm and bluesové skladby, ale i písně pop-rockové a popové. Šíří svého repertoáru byla skupina v té době v Rakovníku výjimečná. The Farmers hrávali (zejména v letech 1968 a 1969) poměrně dost často, třeba v Domě osvěty, v hostinci Na Zátiší, v Hotelu Roztoky nebo v sále internátu SZTŠ.
V roce 1969 došlo k dalším změnám. Odešel Zdeněk Rieger a hlavně Jiří Veklinec. A opět se přeskupovalo. Karel Grunt se stal výlučným sólovým kytaristou a nový člen Jiří Rašín, který studoval na SZTŠ nástavbu, se ujal doprovodné kytary. Vošahlík, Kauer a zpěváci zůstali. To už se ale blížil soumrak kapely. Na přelomu let 1969 a 1970 začaly státní orgány „dusit“ západní kulturu, hlavně bigbít. The Farmers tuhle první fázi represí sice přežili, ale s blížící se maturitou hudebníci na začátku roku 1970 skupinu rozpustili.
V říjnu 2019 byli The Farmers uvedeni do Dvorany slávy rakovnického bigbítu u příležitosti jejího prvního výročního koncertu. (Více v rubrice Z historie rakovnického bigbítu)
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah