The Preachers - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Preachers
(1969-1971)
  
The Preachers vznikli v Rakovníku v létě roku 1969 přejmenováním skupiny The Small Madman. Tu založila o rok dříve parta kamarádů z domu Na Sekyře – Jaroslav Pěnkava, Karel Fiala, Miloslav Černohorský a později i Pavel Ebert. Zkoušeli v Rudém koutku ZV ROH OSP. V roce 1969 došlo v kapele k zásadním změnám – přišel zpěvák a doprovodný kytarista Vladimír „Sam“ Tuček, Černohorského u baskytary nahradil František Hejda a Eberta sólový kytarista Miloš Nigrin. Z původní sestavy zbyl jen bubeník Karel Fiala. Noví lidé, nová kapela, nový název. Z The Small Madman se stali The Preachers (Kazatelé).
Skupina našla i novou zkušebnu v hospodě Na Zátiší, která patřila rakovnickým Restauracím a jídelnám (RaJ). Další změna v sestavě The Preachers byla vynucená. Místo Sama Tučka, kterého povolali ke službě vlasti vojenští páni, přišel na podzim roku 1969 zpěvák Zdeněk „Gejša“ Bradáč. Kromě hospody Na Zátiší zkoušela kapela také na Střední ekonomické škole v Rakovníku, kde bydlel Karel Fiala, nebo v prádelně u Nigrinů, v domě na křižovatce ulic Švermova (dnes Trojanova) a Na Sekyře, který už neexistuje.
V roce 1970 složila skupina první kvalifikační zkoušky lidových hudebníků, tzv. přehrávky. Díky tomu se jí otevřely dveře k účinkování nejen ve městě, ale i po rakovnickém venkově. The Preachers patřili ke třem bigbítovým kapelám, které vedle tanečních orchestrů Luxor, Merkur a Melodie získaly pár termínů na hraní při Čajích v Dělňáku, což byl v Rakovníku vrchol. Kromě okresního města jezdili hrát i do Chrášťan a Šanova. Nejvíc ale hráli o prázdninách v Jesenici v zahradě u hotelu u nádraží.
V lednu 1970 posílil The Preachers další skvělý muzikant – Josef Fencl, syn známého rakovnického kapelníka. Výborný zpěvák a také varhaník. V březnu 1970 odešel ze skupiny Zdeněk „Gejša“ Bradáč a na důležitější kšefty dojížděl „v zeleném“ Sam Tuček, který sloužil na „prachárně“ v Krušovicích.
The Preachers se zúčastnili tří prestižních přehlídek, které byly v Rakovníku v letech 1970 a 1971 pořádány. V únoru 1970 proběhla v Dělnickém domě velká Taneční beatová přehlídka. Šlo o první setkání rakovnických bigbítů v nekoncertní podobě. Při produkci se tancovalo. Několik dní na to se v Tylově divadle uskutečnila 3. Hit-show. The Preachers (se zpěvákem Samem Tučkem v „zeleném“) na ní zahráli skvěle a písnička Homburg od Procol Harum v podání Josefa Fencla patřila k tomu nejlepšímu, co během večera zaznělo.
Třetí přehlídka, které se The Preachers zúčastnili v březnu roku 1971 v Dělnickém domě, byla soutěžní. Jednalo se o soutěž zpěváků bigbítových skupin. The Preachers na ní reprezentovali Sam Tuček a Josef Fencl. V klání nešlo o projev kapely, ale o výkon zpěváka. Jednomyslný verdikt poroty určil vítězem Josefa Fencla.
Na podzim 1971 opustil konkurenční Mandragoru kytarista Michal Pleska a mezeru po něm měli zacelit „preacheři“ František Hejda (kytara) a Josef Fencl (varhany, zpěv). Pro The Preachers to znamenalo stopku. Kytarista Miloš Nigrin přešel k Traperům hrát country a Sam Tuček dostal „lano“ od The Undertakers, kde nahradil odcházejícího Petra Soukupa. Po The Preachers nezůstala, bohužel, žádná nahrávka, pokud se nenajdou záznamy z Hit-show nebo Taneční beatové přehlídky, které byly určitě pořizovány.
V roce 2020 se stali The Preachers členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byli slavnostně uvedeni v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah