The Stars / The Blue Stars - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
The Stars / The Blue Stars
(1967-1969 resp. 1972-1974)
  
The Stars vznikly v roce 1967 v Novém Strašecí, jako první bigbítová skupina v tomto městě. Pod svá křídla je vzal Jaroslav Šťastný, šéf Juveny, což byl tehdejší Svaz zemědělské mládeže. První sestavu tvořili Milan Šteruský (sólová kytara, zpěv), Jaroslav Hamza (doprovodná kytara, zpěv), Ladislav Porcal (baskytara, zpěv) a Ivan Viktora (bicí, zpěv). Viktora byl talentovaný bubeník, navíc se učil anglicky a mohl v tomto jazyce i zpívat. The Stars hrály hodně vlastních písniček, většinu z nich složil Jaroslav Hamza. V repertoáru byly samozřejmě i zahraniční hity, nejvíc od Beatles a Rolling Stones.
Kapela byla na svou dobu hodně úspěšná i mimo rámec okresu. Hrála třeba i na velké přehlídce kytarových skupin v Oseku u Kolína. V roce 1969 vyměnil Ladislava Porcala Rudolf Keprta. Tehdy také The Stars odehrály svůj nejslavnější koncert. Dne 11. listopadu 1969 koncertovala na Stochově slavná pražská skupina The Blue Effect, ověnčená vavříny z 2. československého beatového festivalu. V jejích řadách nechyběly legendy Vladimír Mišík a Radim Hladík. The Stars jim dělaly předkapelu. Úspěšnou kariéru The Stars přerušila vojna, na kterou byl povolán Milan Šteruský.
Po návratu do civilu vzkřísil Milan Šteruský The Stars, i když pod názvem The Blue Stars a v trošičku pozměněném složení. K Milanovi (sólová kytara, zpěv) a Jaroslavu Hamzovi (doprovodná kytara, zpěv) se připojil baskytarista Václav Reiser ze Stochova a za bicí usedl Václav Upír Krejčí, později známý mim a komik. Stalo se tak v březnu 1972. Kapelu vzalo pod svá křídla Městské kulturní středisko Nové Strašecí. The Blue Stars už se ale nepodařilo navázat na úspěchy původní skupiny. Existence skupiny se pomalu ale jistě chýlila ke konci. Tlak úřadů na likvidaci bigbítových kapel sílil. The Blue Stars nepomohl ani fígl s počeštěním svého názvu na Modré hvězdy v roce 1973. O rok později dostala skupina, podobně jako mnoho dalších, zákaz.  
V roce 2020 se staly The Stars / The Blue Stars členy Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byly slavnostně uvedeny v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah