Týčová Bohunka - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Bohunka Týčová
(* 1952)
  
I když dnes zpívá Bohunka Týčová už jen výjimečně, hudba provázela prakticky celý její život. První veřejné vystoupení absolvovala jako žákyně Základní devítileté školy v Lužné, kam chodila do první a druhé třídy. Šlo o besídky a různá školní vystoupení. Od třetí třídy už chodila na 3. základní školu v Rakovníku, kde pan ředitel Sláva Vachtl vedl školní sbor. Po deváté třídě byla přijata na Střední ekonomickou školu v Rakovníku a začala „vymetat“ různé pěvecké soutěže. Několikrát byla v soutěži Hledáme mladé talenty. Na základě této soutěže dostala „lano“ do TO Luxor, kde hrál na klávesy Sáša Pleska. To bylo někdy mezi prvákem a druhákem na ekonomce. Aby zvládla náročný soulový repertoár, docházela k Pleskům, kde pod Sášovým vedením tvrdě nacvičovala.
„Když přešel k Luxoru od Merkuru Petr Konopásek a stal se kapelníkem, řekl mi, že bych se měla učit zpívat. Tak jsem se v sedmnácti letech stala žákyní Lidové školy umění v Rakovníku. Učila jsem se zpívat u paní učitelky Marie Šatavové, která sem jezdila vyučovat z Prahy,“ vzpomíná Bohunka.
V té době začala koketovat s rakovnickými bigbíty. Nejprve hostovala s Mandragorou, pak se stala členkou The Scream a v letech 1972-1973 The Undertakers.  Odtud Bohunka (tehdy ještě Pochmanová) zamířila do tanečního orchestru Melodie. Přihlásila se na Lidovou konzervatoř do Prahy (pozdější Ježkárnu). „Naučila jsem se zpívat podle not, správně dýchat a různé podobné finty. Co jsem se tam naučila, to mně v podstatě pomáhá dodnes,“ tvrdí Bohunka.   
V Melodii zpívala Bohunka Týčová do poloviny 70. let. Stát se „opravdovou zpěvačkou“ ji lákalo stále víc a víc. Sehnala si práci na odboru kultury Středočeského KNV se sídlem v Praze 5 na Smíchově a přesídlila do hlavního města. U Krajského kulturního střediska složila profesionální kvalifikační zkoušky. Pak dostala nabídku zpívat s dívčím triem Jezinky, které vedla Bobina Ulrichová. Když odmítla jet na půlroční turné do Ruska a Finska, u Jezinek skončila. Pak nějaký čas zpívala s Prejzkovou Majoránkou.
Po návratu do Rakovníka se v roce 1977 provdala a začala zpívat s Merkurem, se kterým působila donedávna. Ještě jednou si zkusila bigbít s QR Bandem a jako sboristka podpořila při oslavách Mandragoru a The Undertakers. Ve studiu podpořila svým hlasem skupiny Kix Band a Hradní Duo, s Janou Štefanovou a Miroslavem Jiráskem nazpívali pro Rádio Relax jingl k pořadu Vykopávky z vinylu. Podílela se i na nahrávce Milénium natočené rakovnickými zpěváky ve Studiu Kufr k příchodu 21. století. Je členkou Chrámového sboru při kostele sv. Bartoloměje v Rakovníku, který řídí sbormistryně Ing. Hana Staňková.
Připomeňme si profese, kterými Bohunka Týčová během svého života prošla. Po maturitě na Střední ekonomické škole Rakovník pracovala nejprve na Okresní odborové radě v Rakovníku. Po přestěhování do Prahy dělala nejprve úřednici na Krajském národním výboru v Praze 5 na Smíchově, poté přešla do Střediska státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje. Po návratu do Rakovníka se chvilku „plácala“ v několika krátkodobých zaměstnáních až zakotvila v Pohřební službě Memoria, kde působila dvacet let. Po odchodu do předčasného důchodu ještě v pohřební službě občas vypomáhala.
 
Ve čtvrtek 28. září 2023 byla Bohunka Týčová uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah