Urbánek Miroslav - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Miroslav Urbánek
(* 1958)
  
Výraznou osobností rakovnické hudební scény 70. a 80. let 20. století byl bezesporu rakovnický rodák Miroslav Urbánek (* 1958). Zpěvák, multiinstrumentalista, hudební skladatel, textař a také jedna z klíčových postav revolučních změn let 1989-1990 na Rakovnicku.
Miroslav Urbánek vychodil 1. ZŠ, pak se vyučil strojařem v TOSu Rakovník. Studiem na průmyslovce si rozšířil své vzdělání o obor elektro. „Tyto profese jsem dělal prakticky celý život. Do nějakých pětatřiceti, čtyřiceti let jsem se zabýval strojařinou, od té doby se pohybuji v oboru elektro. V roce 1994 jsem spoluzakládal firmu CZECOM, kde pracuji dodnes,“ shrnuje stručně svůj profesní život.
Po listopadu 1989 patřil Miroslav Urbánek k zakladatelům a nejaktivnějším členům rakovnického Občanského fóra. Posléze byl kooptován do Rady ONV. Na okrese nebyl Míra ale dlouho. „Šli jsme tam, protože tam někdo jít musel. Ale že bych chtěl dělat politiku, tak to ne.“
Míra je čirým hudebním samoukem. Kytaru dostal ve dvanácti letech, ale když zjistil, co hraní na ni obnáší, odložil ji na čas do skříně. Pak ale slyšel Trapery, jednu z prvních rakovnických country skupin, a kytara putovala ze skříně ven. První kapelu založil, když mu bylo nějakých 15 let. Říkali si Máci. Náhoda tomu chtěla, že se v pouhých sedmnácti letech stal členem obdivovaných Traperů. Václav Čibera narukoval na vojnu a Trapeři hledali basistu. Miroslav Urbánek zaujal jeho místo. „Měl jsem to štěstí, že jsem zažil asi nejslavnější éru téhle kapely. Jezdili jsme na Porty a vyhráli jsme Loketský kotlík. Byly to krásný roky a rád na ně vzpomínám,“ říká Míra. S Trapery hrál ještě chvíli po návratu z vojny (tentokrát na kytaru), ale už to nebylo ono a kapela se časem rozklížila a přestala hrát.
Přišel rok 1981 a s ním vznik folk-rockové skupiny Profous. Jedné z nejlepších, které kdy v Rakovníku působily. Míra přiznává, že tahle kapela byla jeho srdeční záležitostí. Založil ji spolu s celoživotním kamarádem, baskytaristou Láďou Černým. Na okresní kapelu dosáhli pozoruhodných úspěchů včetně účasti na celorepublikovém finále Porty v Plzni v roce 1988. Hráli spolu až do poloviny 90. let, kdy Profous z rakovnické hudební scény nenápadně zmizel.
Poté dostal Míra lano od bluegrassových Rychtářů. „Hodně jsme hrávali na country bálech, sem tam jsme se zúčastnili nějaké soutěže a byla to pohoda. Taky jsme natočili album Hospoda U Větráku, které ale vyšlo jen na kazetě,“ vzpomíná na několikaleté působení s Rychtáři Urbánek.
Ani v současné době nedal Míra Urbánek muzice vale. S troškou nadsázky se dá říct, že je vytíženější než dříve. Už nějaký čas hraje na kontrabas s kladenským Karel Pazderka Bandem. Je to kapela napříč žánry, od swingu přes folk až po bigbít. Když bylo třeba, zaskakoval Míra u další kladenské skupiny Gladly SW.
Kapela Okolokomína je Mírova radost. „Máme se rádi, známe se dlouhá léta, tak si občas uděláme radost a jedeme si zahrát třeba na výlovy k rybářům do Čisté, kde je taky skvělá parta a kde je nám dobře. Hrajeme bez zkoušky třeba staré Greenhorny, Scarabeus a podobné kapely. Vyškrabujeme hezké písničky, které nás baví, třeba i lidovky. Takhle si vyrazíme třikrát do roka a vždycky je to velká pohoda. Ale fakt jezdíme jen okolo komína,“ dušuje se Míra Urbánek.
  
V sobotu 15. října 2022 byl Miroslav Urbánek uveden při 3. výročním koncertu do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah