Vachtl Adolf - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Adolf Vachtl
  
Adolf Vachtl je rodákem z Kněževsi, kde také absolvoval základní devítiletou školu. Poté vystudoval rakovnické gymnázium. Po maturitě šel místo vojny pracovat na důl Rako, kde dělal manuálně sedm let. Pak se stal vedoucím dolu Rako a po čtyřech letech vedoucím dolu v Pecínově. Při zaměstnání vystudoval báňskou průmyslovku v Kladně a posléze i Vysokou školu báňskou v Ostravě, kde získal titul inženýra. Na dole působil až do roku 1991.
Potom začal podnikat a byl jednatelem, resp. společníkem v celé řadě firem (HANS s.r.o., AGEKOR s.r.o., Arco design, s.r.o. ad.). Hlavním oborem jeho podnikání byla po celou dobu výroba nábytku, což přetrvává dodnes, i když je už 11 let ve starobním důchodu.
Jako malý chlapec docházel Áda na prvním stupni ZDŠ na hodiny houslí k učiteli hudby Jaroslavu Junkovi v Kněževsi, později k Františku Paterovi do suterénu „osvěťáku“ a nakonec na piano k učiteli hudby panu Benešovi.
První bigbítovou kapelou, ve které se Áda Vachtl objevil, byli The Admirals. Založil ji v roce 1971 společně s kluky z Chrášťan, bratry Miroslavem a Jaroslavem Benešovými, Jaroslavem Gregorem a Josefem Šilerem z Rakovníka. V prvopočátcích zde hrál Áda na basovou kytaru. Vzpomíná, že na aparaturu si vydělali sběrem železného šrotu. Obešli snad všechny usedlosti v Kněževsi a Chrášťanech a do sběrných surovin odevzdali šrot za bezmála 40 tisíc Kčs, což byla na tehdejší dobu značná částka. Zhruba po roce přešel Adolf Vachtl k varhanám a baskytary se ujal Petr Bradáč. V roce 1975 většina členů kapely odešla a založila Meditaci a Áda po doplnění řad a nuceném zkrácení názvu na Admiral pokračoval dál až do roku 1977, kdy se skupina definitivně rozpadla.
Na gymnáziu hrál s bandem, který se nazýval Špacírgang (m. j. v něm bubnoval Vladimír Hasal). Kapela hrála v letech 1973-1975 a Áda Vachtl v ní obsluhoval xylofon. Skupina si zahrála na několika školních akcích.
V roce 1978 dostal nabídku o Miroslava Seidla a Jiřího „Copana“ Svobody, aby přistoupil do skupiny Telex /77/, ve které působil do roku 1982, kdy začal studovat VŠ báňskou v Ostravě. Telex /77/ byla poslední skupina, se kterou Adolf Vachtl aktivně hrál.
V pátek 15. října 2021 byl slavnostně uveden do Dvorany slávy rakovnického bigbítu při jejím druhém výročním koncertu.
 
 
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2023. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah