Veverka Miroslav - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Miroslav Veverka
 

 
 
Na základní školu chodil Miroslav Veverka nejprve ve Zbečně a poté v Rakovníku. Po ukončení devítiletky chtěl jít studovat elektrotechniku, ale tehdy tam brali z našeho okresu pouze jediného uchazeče, a tak se vyučil nástrojařem v TOS Rakovník. Následovala strojní průmyslovka na Kladně. Po maturitě začal pracovat ve středisku Kovo Okresního stavebního podniku v Rakovníku. Udělal si Vyšší odbornou školu, obor technické zařízení budov. Posléze vystudoval stavební fakultu ČVUT Praha. Po jejím dokončení se vrátil do Okresního stavebního podniku, kde prošel několika funkcemi od projektanta až po technického náměstka. Po revoluci si založil vlastní projektovou firmu, která se zabývá odbornými činnostmi ve výstavbě. V ní působí doposud.
 
Hudební průpravu získal v rakovnické Lidové škole umění, kde se učil hrát osm let na housle.  
 
S aktivní muzikou začínal v roce 1968, kdy hrál na sólovou (občas i na basovou) kytaru v country-beatové skupině Satyr, která působila při ZDŠ Křivoklát. Na konci 60. let se mu podařilo opravit kolabující zesilovač skupiny Mandragora a dostal nabídku, aby se stal jejím technikem. V Mandragora Clubu se seznámil s řadou rakovnických bigbíťáků, kteří tam docházeli. Zkoušela tam i skupina Pipe, Mick and two Havelux, kterou tvořili Václav Matějka, Milan Tyburec, Zdeněk a František Havelkovi. Když odešel Milan Tyburec studovat vysokou školu do Prahy, nabídli bratři Havelkové Mirkovi Veverkovi, aby ho nahradil. Stalo se a po výměně bubeníků (za Matějku, kterému se nelíbil nový styl, který skupina razila, přišel Petr Kauer) si skupina změnila v roce 1970 název na The Pride of Ladies Bedrooms, pod kterým absolvovala i Jarní beatovou přehlídku v Dělnickém domě. Na nátlak Mirkovy maminky, která uměla anglicky, se kapela ještě v témže roce přejmenovala na The Scream. V ní hrál a zpíval Mirek až do jejího zániku v létě roku 1974 (v listopadu 1972 si počeštila název na Bakaláři).
 
Souběžně s účinkováním v The Scream bubnoval v orchestru Luxor, který vedl Saša Pleska a později Petr Konopásek. Po rozpadu Bakalářů ještě nějaký čas hrál na doprovodnou kytaru v TO Merkur. Mirek Veverka byl platný nejen jako zpěvák a kytarista, ale jeho technický um využívaly kapely při stavbě aparatury. Např. postavil kompletní aparaturu TO Kampanus.
 
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah