The Stars / The Blue Stars – Hvězdy z druhého města
Bigbítový kvas druhé poloviny 60. let nezasáhl jenom okresní město Rakovník, ale také Nové Strašecí. V roce 1967 tu vznikla skupina The Stars, která se již krátce po svém založení stala významným fenoménem zdejšího bigbítového hnutí. Během krátké doby získala silné zázemí příznivců, a to nejen v Novém Strašecí, ale i v okolních obcích, kde často hrávala. Často byla srovnávána s rakovnickou Mandragorou a bigbítoví fanoušci se přeli, která z těchto kapel je lepší. K přímé „konfrontaci“ The Stars a Mandragory nikdy nedošlo, i když v lednu roku 1969 k tomu bylo blízko. The Stars byli pozváni do rakovnického Tylova divadla na 1. Hit-show. Bohužel, právě v ten čas onemocněl jeden z klíčových členů skupiny a The Stars se museli z účasti na přehlídce omluvit. Zlé rakovnické jazyky pak po městě roznášely, že se „strašečáci“ báli zahrát na jednom pódiu s Mandragorou a vymluvili se na nemoc. To však samozřejmě nebyla pravda. Být pozván na Hit-show byla pro každou bigbítovou skupinu velká pocta a také reklama. Začněme ale pěkně od začátku…
Kytarista s talentem od pánaboha
Své legendy má nejen světová či česká pop music, ale má je i regionální scéna. Jednou z „našich“ je bezesporu Milan Šteruský. Sice se narodil na první jarní den roku 1951 v Kladně, ale téměř celý svůj další život spojil s Novým Strašecím. Milan je, jak se říká, muzikant „od pánaboha“. Jeho hudební začátky jsou spojeny, jako u většiny jeho vrstevníků, s bigbítem.
„V roce 1964 jsem viděl v televizi šot z příletu Beatles do Spojených států. Z přijetí, kterého se jim tam dostalo, jsem byl úplně hotový. Chytlo mě to a začal jsem se o tuhle muziku zajímat. O něco později se začaly v rádiu objevovat první písničky britských The Shadows, pak i našeho Olympicu. Bylo mi jasné, že tohle je to, co bych chtěl hrát,“ začíná své vyprávění o svých prvních bigbítových krůčcích Milan Šteruský.
Housle, na které se chodil na základní škole učit hrát, šly stranou a vystřídala je kytara. Na tu se Milan začal učit sám. „Začátky byly těžké. Neměli jsme se od koho učit, protože to tady nikdo neuměl. Existovala jenom Jirmalova jazzová a klasická kytarová škola. Dopředu šli ti nejtalentovanější a ti, kteří měli možnost dostat se k nějakým materiálům. My ostatní jsme jen okukovali. V tomhle má dnešní generace strašnou výhodu. Učí se všechno od začátku správně, tak, jak to má být,“ míní Milan Šteruský a pokračuje: „Kytara je úžasná tím, že se základními kadenčními akordy C, F, G může člověk bavit partu lidí běžnými písničkami až do rána. Když se pak rozhodne hrát něco jiného, vážnějšího, je to jeden z nejtěžších nástrojů, který existuje. Podívejte se, kam až elektrickou kytaru posunuli Jimi Hendrix, Eric Clapton, Mark Knopfler, Jimmy Page, Joe Satriani a další mistři tohoto nástroje.“
Na jednom pódiu s The Blue Effect
První kapelu se pokoušel Milan Šteruský sestavit ještě na základní škole. Byli u toho i Vladimír Štěrba, Ladislav Porcal, Ivan Viktora a další. Někdy v roce 1967 vznikly The Stars – první novostrašecký bigbít. Pod svá křídla je vzal Jaroslav Šťastný, šéf Juveny, což byl tehdejší Svaz zemědělské mládeže. První sestavu tvořili Milan Šteruský (sólová kytara, zpěv), Jaroslav Hamza (doprovodná kytara, zpěv), Ladislav Porcal (baskytara, zpěv) a Ivan Viktora (bicí, zpěv). „Ivan byl talentovaný bubeník, navíc se učil anglicky a mohl v tomto jazyce i zpívat. Nejvíc našich písniček složil Jarda Hamza. Hráli jsme hodně vlastních věcí a pak samozřejmě The Beatles a The Rolling Stones,“ vzpomíná Milan Šteruský.
Kapela byla na svou dobu hodně úspěšná i mimo rámec okresu. Hrála třeba i na velké přehlídce kytarových skupin v Oseku u Kolína. V roce 1969 vyměnil Ladislava Porcala Rudolf Keprta. Tehdy také The Stars odehráli svůj nejslavnější koncert. Dne 11. listopadu 1969 hrála na Stochově slavná pražská skupina The Blue Effect, ověnčená vavříny z 2. československého beatového festivalu. V jejích řadách nechyběly legendy Vladimír Mišík a Radim Hladík. The Stars jim dělaly předkapelu. „Byl to mazec. Hrálo se na jejich skvělou aparaturu a sál byl našlapaný k prasknutí. Trému jsme shodili při třetí písničce a šlapalo nám to jedna báseň,“ konstatuje Milan Šteruský.
Úspěšnou kariéru The Stars přerušila vojna. I na té Milan hrál. „Byl to jediný způsob, jak tu pakárnu ve zdraví přežít. Pozitivní bylo, že jsem se tam zdokonalil ve hře z not,“ přiznává.
Zánik Modrých hvězd
Po návratu do civilu vzkřísil Milan Šteruský The Stars, i když pod názvem The Blue Stars a v trošičku pozměněném složení. K Milanovi Šteruskému (sólová kytara, zpěv) a Jaroslavu Hamzovi (doprovodná kytara, zpěv), se připojil baskytarista Václav Reiser ze Stochova a za bicí usedl Václav Upír Krejčí, později známý mim a komik. Stalo se tak v březnu 1972. Kapelu vzalo pod svá křídla Městské kulturní středisko Nové Strašecí. The Blue Stars už se ale nepodařilo navázat na úspěchy původní skupiny.
Existence skupiny se pomalu ale jistě chýlila ke konci. Tlak úřadů na likvidaci bigbítových kapel sílil. The Blue Stars nepomohl ani fígl s počeštěním svého názvu na Modré hvězdy v roce 1973. O rok později dostala skupina, podobně jako mnoho dalších, zákaz.
Milan Šteruský se ale muzice věnoval i nadále. Pouze „přestoupil“ k tanečním orchestrům (Orchestr Františka Šitty, Merkur, Skupina Jaroslava Volejníka, Orchestr Iva Moravuse, Generace). Stejně tak bubeník Václav Upír Krejčí, který začal bubnovat s rakovnickým Elektronikem, což byla v podstatě přejmenovaná Mandragora, která také dostala v roce 1973 zákaz k veřejnému vystupování.
„V té době nebylo moc sólových kytaristů, kteří byli ochotní hrát v tanečním orchestru a podřídit se. Já ano,“ přiznává Milan.
*****
K bigbítu se Milan Šteruský po dlouhých letech přeci jen vrátil. V roce 2013 založil s několika zkušenými muzikanty kapelu The Geront Shadows Revival. Skladby legendární britské skupiny z přelomu 50. a 60. let hrají brilantně. Jejich vystoupení je navíc umocněno dokonalými kostýmy. Například Milan hraje ve stejných brýlích, jaké nosil sólový kytarista The Shadows Hank Marvin, ovšem jen s nedioptrickými skly.
Tomáš Bednařík
(Zdroj: Tomáš
Bednařík: Je to jenom rock and roll, Raport, 1994, článek Tomáše Bednaříka:
Kytarista s darem od pánaboha, Raport, 30. 10. 2011, výpověď Milana
Šteruského)