Z historie bigbítu na Rakovnicku 77 - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
A ty ostatní… rockové zpěvačky a hudebnice
 
Rakovnický bigbít měl mnohem víc zpěvaček a hudebnic než těch pět, o kterých jsme se zmínili v předcházejících pokračováních našeho cyklu. A to od samého začátku.
  
Šedesátá léta
V jedné z prvních rakovnických kapel Smolaři působily hned dvě zpěvačky. V letech 1965-1966 Vilma Zusková, kterou v roce 1966 vystřídala Dana Hálková. Ta ve skupině ale působila jen velmi krátce.
Výraznou pěveckou osobností byla Jaruška Hejdová ze skupiny Modří raci. Zpívala s nimi od roku 1966 až do rozpadu kapely v roce 1968. V kronice skupiny je uvedeno, že když se Modrých raků ujal Okresní dům pionýrů a mládeže v Rakovníku, tehdy vedený ředitelkou Jindrou Štambachovou, dostala skupina od zřizovatele soupravu bubnů a slušivé světle modré vesty, které ušila děvčata v kroužku šití. Zpěvačka Jaruška Hejdová si modré šatečky ušila sama. Jaruška byla v září 2023 uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Dvě zpěvačky měla skupina The Farmers, která působila na Střední zemědělské technické škole. Od roku 1967 do roku 1970 zde zpívaly Marta Soukupová (dcera ředitele školy) a Hana Štanclová. Díky nim a zpěvákům Michaelu Schrötterovi a Karlu Gruntovi mohli „farmáři“ zařadit do repertoáru nejen rock and rolly, instrumentálky, rhythm and bluesové skladby, ale i písně pop-rockové a popové. Trio Soukupová – Štanclová – Grunt např. věrohodně interpretovalo písně Golden Kids. Šíří svého repertoáru byla skupina v té době v Rakovníku výjimečná.
  
Sedmdesátá léta
Také v 70. letech 20. století využívaly některé skupiny služeb zpěvaček a hudebnic. Koncem roku 1971 přišla do chrášťanské skupiny The Admirals výborná varhanice Libuše Polívková. Ta odešla v únoru 1972 do rakovnické skupiny The Scream/Bakaláři. Tato konzervatoristka přinesla do kapely náročnější repertoár. S Bakaláři hrála až do jejího rozpadu v roce 1974. V září 2023 byla uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Zpěvačky se objevily i na novostrašecké bigbítové scéně. Ve skupině Reflektor zpívaly Viera Vančová (1975-1977) a Miroslava Kindlová (1975-1976). V jedné z modifikací Reflektoru, která si říkala Hey, zpívala v roce 1978 zpěvačka Hana Staňková.
Skupina Kanagom působila ve druhé polovině 70. let na rakovnickém gymnáziu. Klávesy v této kapele obhospodařovala Miluše Klatovská. Ze skupiny odešla v roce 1977 spolu s odchodem Kanagomu z gymnázia.
Osmdesátá léta
Léta 80. byla na výskyt zpěvaček a hudebnic chudší. Eva Laitnerová (provdaná Jirásková) byla členkou dvou rakovnických formací. Svými klávesami a zpěvem obohacovala v letech 1981-1983 zvuk skupiny Kufr. Po jeho rozpadu byla členkou Kolekce JH (1983-1984). V září 2023 byla Eva Jirásková uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Ve folk-rockové kapele Holub se v letech 1985-1986 mihly zpěvačky Zuzana Kocmanová a Karina Brngalová.
 
Počátek devadesátých let
Na začátku 90. let se objevila na rakovnické rockové scéně mimořádná zpěvačka – Dagmar Šašková. Její kariérní vzestup nemá v našem městě obdoby. Není mnoho současných rakovnických umělců, kteří se prosadili na evropské scéně. Dagmar se to podařilo. Začínala s bigbítem, popem a alternativou. Jako středoškolská studentka zpívala se skupinou Kix Band, s níž natočila dvě alba. Nejbigbítověji zněla Zmatená žirafa, kterou vytvořili rakovničtí gymnazisté. Také Polská jazzová škola měla zajímavé ambice. Po maturitě studovala Dagmar Šašková sólový zpěv (pěvecká třída Ludmily Kotnauerové), hudební výchovu a psychologii na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a poté zpěv na JAMU v Brně u Mgr. Art. Marty Beňačkové (2003-2007). Poté odjela do Centra barokní hudby ve Versailles. Postupem let se stala vynikající a hodně vyhledávanou interpretkou barokní hudby. Zpívá s kapelami jako Versailles Baroque Music Centre, Akadèmia, El Sol, Il Festino, La Fenice, La Rèveuse, Harmonia Sacra, Le Poème Harmonique, Les Traversées baroques a MusicaFlorea. Podílela se na mnoha vynikajících nahrávkách Marca Antoine Charpentiera, Pierra Roberta, J. H. Scheina, Dietricha Buxtehuda, Claudia Monteverdiho, J. S. Bacha a mnoha dalších renesančních a barokních skladatelů. Pravidelně vystupuje jako sólistka v operách Claudia Monteverdiho, Georga Fridricha Händela nebo Henryho Purcella. Koncertovala v sedmnácti zemích světa – v západní a střední Evropě ve všech a mimo Evropu pak v Kazachstánu, Indii, Japonsku, Jižní Korei, USA a Chile. Je zvána na nejprestižnější festivaly i jako učitelka magisterských kurzů. Dagmar Šašková žije s manželem a dvěma dětmi v Antony, 12 kilometrů jižně od Paříže.
V zajímavém undergroundové sdružení Beatles B působila po roce 1991 zpěvačka Martina Zmatlíková.
Countryová a folková scéna
Také v countryových a folkových skupinách na Rakovnicku působily zpěvačky a hudebnice. Připomeňme si je chronologicky: Poutníci: Květa Duchková – 1973 (zpěv) a Květa Švarcová – 1973 (housle); Čiláci: Dagmar Volfová – 1981 (zpěv, flétna); Trn/Drn: Anna Sloupová – 1983 (kytara, klávesy, zpěv); Brmbolec: Dagmar Jedovnická – 1986 (housle); Permon Band: Ivana Humlová – 1986-1988 (klávesy); Žáby: Miluše Svítková a Pavlína Svítková – 1986 (kytara, zpěv); Lumpové: Vilma Šímová – 1992 (zpěv, kytara), Hana Petáková – 1993 (zpěv), Linda Horská – 1994 (zpěv, kytara).
  
Druhá polovina 90. let
Toto období sice už nespadá do okruhu Dvorany slávy rakovnického bigbítu, nicméně i v této době nechyběly v kapelách, vznikajících na Rakovnicku, ženy – zpěvačky i hudebnice. Zde je jejich abecední seznam – zpěvačky: Kateřina Blažková-Pochmanová (Modří raci, Hudba s.r.o.), Alena Bradáčová (Z Davu), Zuzana Březinová (Z Davu, Kix Band), Martina Čiháková (A.T.D.), Jarka Doubravová (3Faces), Mirka Halbichová (A.T.D.), Denisa Hrdličková-Jiráková (Nový rock), Radka Hublová (Black More Crow), Barbara Koreňová (Modří raci), Marcela Kubičková (Modří raci), Zuzana Novotná (Hradní Duo), Renáta Slavíková (Trio 3S, Sestra, Magnet), Ivana Sršňová (Trio 3S, Drtěkoff Mikešu, Magnet), Barbora Šedivá (3Faces), Jana Tobrmanová (Sauerkraut), Kateřina Zachová (Krize), Veronika Zímová (3Faces, Zvon). Hudebnice: Zuzana Hubaczová-Pantlíková – flétna, akordeon, zpěv (Hradní Duo), Hana Kloubová – flétna (Hradní Duo), Lucie Krobová – klarinet (Modří raci), Magda Mikesková – saxofon (Modří raci), Markéta Pavlíčková – klávesy (Warchild), Simona Šteruská – kytara, zpěv (Demnato, The Apples), Eliška Vlachová – baskytara (Modří raci). Je možné, že se v některých kapelách objevily i další.
  
**********
 
Po roce 2000 začala hrát na Rakovnicku další vlna skupin a v některých zpívaly a hrály další zpěvačky a hudebnice. To už je ale zcela mimo okruh Dvorany slávy rakovnického bigbítu a jejich zmapování čeká na dalšího hudebního historika.
Tomáš Bednařík
(Zdroj: Tomáš Bednařík: Je to jenom rock and roll, Raport, 1994; články z týdeníku Raport a z webových stránek, zejména Bandzone; profily skupin na webových stránkách Dvorany slávy rakovnického bigbítu).
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah