Čermáková Věra - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Věra Čermáková
(* 1953)
  
Velkou pěveckou osobností Rakovnicka je Věra Čermáková. Na pódiích vystupovala pod rodným jménem Koláříková, a když se provdala, tak i jako Röllová a později Čermáková.
Věra má velmi slušné hudební vzdělání. Absolvovala Základní uměleckou školu (tehdy ještě Lidovou školu umění), 2. stupeň, obor zpěv. Potom dvouletou Lidovou konzervatoř a Specializované účelové studium pro pracující (nyní Ježkova konzervatoř), opět obor zpěv. Učila se také hrát na housle a kytaru.
Její pěvecké začátky se datují do roku 1969 a jsou spojené se skupinou The Foolmen. S touto kapelou vystoupila koncem února 1970 na Taneční beatové přehlídce v Dělnickém domě v Rakovníku. Skupina se rozešla na podzim roku 1970. Bigbít s příchutí popu a country zpívala Věra Koláříková i s další skupinou, která se jmenovala Renonc. Skupina byla sestavena z vojáků základní služby, ale i z důstojníků. Vyhráli Armádní soutěž umělecké tvořivosti ve Varnsdorfu. S písničkou Půlnoc je období zlé se dostala Věra do finále v Kroměříži.
Pak už zpívala převážně s tanečními orchestry. Tvrdí, že není úplně bigbítový typ, spíš jí sedí kantiléna nebo šanson. V Rakovníku zpívala s orchestry Merkur, Melodie, Akord a ve Slabcích s kapelou Populár tamní Osvětové besedy, kterou řídil Zdeněk Kos. Pak se přesunula do Prahy, kde začala zpívat profesionálně. Nejdéle působila ve skupině Krokus a v Lucerna baru. Nějaký čas zpívala i v koncertních kapelách ale vždy jen krátce. Zpívala také v karlovarském Thermalu s kapelou, kterou vedl rakovnický kytarista a zpěvák Ivan Beneš. Jezdila také do Německa. Na Helgolandu zpívala se skupinou Schwarzweiss (Černobílí). „Pro hraní v Bad Reichenhallu jsme sestavovali kapelu, kterou jsme pojmenovali KMČ neboli Kdo má čas. Tam jsem také skončila v roce 1982 po narození mého staršího syna profesionální kariéru,“ vypočítává Věra Čermáková.
Žádnou desku na svém kontě nemá, jen několik studiových nahrávek. Během let 1974 až 1976 absolvovala řadu pěveckých soutěží. Několik jich i vyhrála, např. Mladoboleslavského slavíka s písničkou Josefa Černíka a Jiřího Rölla Zůstaň. Dostala se i do finále celostátní soutěže Jihlavský řetěz.
Zpěvu se Věra věnovala do narození svého druhého syna, tedy do roku 1987. „Neměla jsem v rodině podporu a musela jsem se tedy starat hlavně o ni. Příležitosti ke zpěvu by byly, protože jsme na Radiožurnálu (kde Věra pracovala) založili kapelu. Kapelníkem byl hudební redaktor Láďa Bár a zpíval s námi mimo jiné Jakub Železný a na bicí hrál Láďa Kroc. Když si Věra myslela, že už je v pěveckém důchodu, oslovil ji Richard Adam. S ním pak jezdila po koncertech několik let.
A jaký byl profesní život Věry Čermákové? V Rakovníku vystudovala Střední zemědělskou technickou školu. Po maturitě začínala jako zootechnička na Školním statku Lány. Pak pracovala v Traktorové stanici Olešná. V roce 1979 udělala konkurs do rozhlasu, kde působila až do jara roku 2007. Začínala jako zprávařka, pak se stala redaktorkou a v posledních letech byla vedoucí redakce zpráv Českého rozhlasu 2. Od roku 1992 pracovala několik let externě ve zpravodajství České televize a později v české redakci Radia Svobodná Evropa. V roce 2007 se stala starostkou obce Velké Přílepy. V této funkci byla bez několika měsíců 16 let.
 
Ve čtvrtek 28. září 2023 byla Věra Čermáková uvedena do Dvorany slávy rakovnického bigbítu.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah