Fencl Josef - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Josef Fencl
 
Josef Fencl se narodil v Rakovníku. Po absolvování druhé základní devítileté školy se vyučil automechanikem v Mototechně v Berouně, po vojně studoval večerně Střední průmyslovou školu automobilní v Praze v Masné ulici a maturitu si udělal na Obchodní akademii v Berouně. Do roku 1982 byl zaměstnán jako mechanik v rakovnické Mototechně, v letech 1982-1987 jako vedoucí dopravy v Jednotě Rakovník. Před sametovou revolucí jezdil s pojízdnou prodejnou. Ihned po revoluci se přesunul do Rotterdamu, kde pracoval pro firmu Berkel a posléze pro společnost Benning Holding. Stal se vedoucím české pobočky této firmy. Otevřel si půjčovnu a prodejnu nářadí Bosch. Od roku 1995 zavážel uzeninu pro jatky Janov. Nějaký čas provozoval hospodu U Šesti trampů u zvíkoveckého mostu a od roku 2000 až do ochodu do penze jezdil u Rakotransu.
Josef pochází z hudební rodiny. Jeho otec Josef Fencl st. vedl dlouhá léta TO Luxor a působil i v dalších tělesech na Rakovnicku a v Praze. Otcův bratranec Stanislav Kodad (viola) a jeho manželka Renata Kodadová (harfa) byli dlouhá léta členy České filharmonie. Josef získal hudební vzdělání v LŠU Rakovník, kde 7 let studoval hru na klavír. Jeho první bigbítovou skupinou se stali v roce 1970 The Preachers, odkud odešel na podzim roku 1971 do Mandragory. Josef Fencl byl jedním z prvních rakovnických bigbítových varhaníků. Tehdy hrál na hořovické Delicie 102. V letech 1971 a 1972 zvítězil v soutěži bigbítových zpěváků, která se konala v Dělnickém domě. V letech 1973-1975 „sloužil vlasti“ u protivzdušné obrany u českobudějovického praporu.
Po návratu z vojny dostal „lano“ od skupiny Meditace, kde působil jako varhaník a zpěvák od roku 1976 do roku 1984. Tehdy prý to bylo nejlepší období této skupiny. V roce 1984 se přesunul do skvělé žatecké kapely Gradace, kde hrál na varhany zn. Korg a zpíval. Hrát přestal s příchodem revoluce. I když prý měl i později nabídky, na žádnou už nereflektoval.
Během své bigbítové kariéry několikrát zaskočil i u tanečních orchestrů – konkrétně u kapely OB Slabce a v Merkuru.
V roce 2020 se stal členem Dvorany slávy rakovnického bigbítu, kam byl slavnostně uveden v rámci 2. výročního koncertu 15. října 2021.
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah